Rondablog

13. 1. 2022
8 minut čtení

Mám 100 000 Kč. Do čeho investovat v roce 2022?

Co s úsporami a penězi navíc? Je při vysoké inflaci lepší spořit, utrácet, anebo investovat? A pokud investovat, kde a do čeho investovat? Srovnejte výhody a úskalí.

Mám 100 000 Kč. Do čeho investovat v roce 2022? Reading Time: 8 minutes

Schovávat své peníze pod polštář je passé, ale ani nechat je ležet na účtu není chytré. Kvůli vysoké inflaci totiž rychle ztrácejí na hodnotě – v důsledku čehož platí, že čím déle se s vašimi úsporami nic neděje, tím méně jich ve skutečnosti máte.

Kam své peníze vložit či investovat, aby se zhodnotily a vytvořili jste si pasivní příjem, ale zároveň jste v případě potřeby měli své finance po ruce? Možností je celá řada, ovšem ne všechny volby mohou být ty pravé pro vás. Každý investor by si přál nízké riziko, vysoký výnos a vysokou míru likvidity. Taková investice však prakticky neexistuje. Když se rozhodujete do čeho investovat, téměř vždy se jedná o kompromis, který jste nebo nejste ochotni přijmout. Z jakých variant můžete volit? Jaké jsou výhody a nevýhody? Pojďme se společně podívat na různé formy investování, pakliže disponujete volnými prostředky ve výši kolem 100 000 Kč.

Pokud jste už zkušený investor, udělejte si přehled, jak dál diverzifikovat své portfolio a jaká je aktuální situace v roce 2022. Pro úplné začátečníky začněme malým slovníkem základních pojmů:

Základní investiční slovníček

Inflace

Všeobecnný nárůst cen zboží a služeb za určité období (nejčastěji srovnáváme meziroční) pomocí indexu spotřebitelských cen. Míra inflace se udává v procentech.

Inflace v ČR v letech 2014 – 2021. Zdroj: Český statistický úřad

Investice

Vložené prostředky (část příjmů), které nepřinášejí okamžitý prospěch, ale v čase se zhodnotí (narozdíl od útraty).

Likvidita

Vypovídá o tom, jak rychle lze investici proměnit zpátky na hotovost. Čím vyšší likvidita, tím je to snazší, čím je likvidita nižší, tím je to složitější a trvá to déle.

Úrok

Peněžitá odměna za půjčení peněz. Věřitel (investor), který může dočasně postrádat nějakou finanční částku, ji půjčí dlužníkovi a do určité sjednané lhůty musí být zapůjčená částka (nazývaná jistina) vrácena spolu s navýšením, úrokem.

Své volné prostředky chcete zhodnotit, a tedy investovat. Do čeho se ale vyplatí investovat a s jakým rizikem? Připravili jsme pro vás kompletního průvodce s výhodami a nevýhodami v nespočtu dostupných možností.

Kam je možné investovat, abyste kvůli inflaci nechudli?

Běžný a spořicí účet v bance

Ačkoliv Češi rádi dávají své úspory k dispozici bankám, zde spíše než o investicích reálně hovoříme o vkladech. Jedná se o formu uložení peněz vhodnou pro krátké či středně dlouhé období. Pokud plánujete v brzké době například koupit nové auto, zpravidla spoříte potřebné prostředky na běžném, případně spořicím účtu. Běžné ani spořicí účty vám totiž svým úročením zdaleka nepokryjí ani míru inflace, která za poslední čtvrtletí roku 2021 přesáhla 6 %, v prosinci dokonce 6,6 %.

Úrokové sazby spořicích účtů se při zůstatku 100 000 Kč aktuálně pohybují od 0,01 % do 4 % (v průměru 2,5 %, viz srovnávače 2022, např. na mesec.cz), přičemž spořicí účty s vyšší hranicí úročení nad 2 % jsou už navíc podmíněny dalšími poplatky a podmínkami. Jako příklad uveďme: stejnou částku, kterou vložíte na spořicí účet, investujete zároveň do fondu banky se vstupními poplatky a aktivně užíváte běžný účet u téže banky (viz článek Nejvyšší úrok na spořicím účtu na penize.cz).

Výhody spořicího účtu

 • Nízké riziko ztráty prostředků z důvodu pojištění vkladů u bank
 • Vysoká likvidita – peníze můžete v případě potřeby okamžitě vybrat a použít

Nevýhody spořicího účtu

 • Nízké úročení – po započtení míry inflace finance stále ztrácí na hodnotě, nejedná se o investici
 • Některé banky si účtují širokou škálu poplatků, což v podstatě výslednou sumu ještě snižuje

ZAJISTĚTE SE NA BUDOUCNOST:
INVESTUJTE ONLINE


Termínované vklady a stavební spoření v bance

Víte-li, že chcete peníze bokem uložit na delší dobu, konzervativní a častou cestou jsou právě termínované vklady a stavební spoření. Úročení je pevně stanovené a podmíněné tím, že si prostředky nevyberete dřív, než v předem sjednané lhůtě. Termínovaný vklad využijete v případě úschovy financí na několik měsíců až pár let. Úročení je ale opět nižší, než současná inflace, zhruba ve srovnatelné hladině, jako u spořicích účtů, v rozmezí 0,01 – 4,6 % (viz srovnání termínovaných vkladů 2022 na mesec.cz) – pozor, termínované vklady u některých bank jsou tak už nyní výrazně méně výhodné, než obyčejné spořicí účty u bank jiných, a navíc si peníze nemůžete kdykoliv vybrat.

Stavební spoření se využívá zejména pro víceleté spoření, stát zde garantuje státní podporu. I tady se ale vyplatí počítat a vědět, jak stavebko využít, protože výhodnost stavebka s určitými parametry klesá. I když totiž máte naspořeno s každým rokem víc, státní podpora je pořád stejná (max. 2 000 Kč ročně). Optimální pro dosažení nejvyšší státní podpory je, pokud chcete spořit částku do 20 000 korun ročně po dobu šesti let. Dosáhnete tak na nejvyšší státní podporu. Při dosáhnutí úspory 120 000 korun (po šesti letech) se už stavební spoření nevyplatí.

Výhody termínovaného vkladu

 • Nízké riziko ztráty prostředků z důvodu pojištění vkladů u bank
 • Znáte dopředu výši úroku

Nevýhody termínovaného vkladu

 • Nízké úročení – po započtení inflace se můžete při současném vývoji dostat do záporných čísel
 • Nízká likvidita – výpovědní podmínky při výběru prostředků před ukončením sjednané lhůty jsou krajně nevýhodné, často zaplatíte za předčasný výběr ještě víc, než získáte na úročení

Akcie a dluhopisy

Dalším způsobem investice je nákup akcií a dluhopisů. Z akcií vám může být vyplácena dividenda (podíl na zisku společnosti) a dále můžete na akciích bohatnout, pokud poroste jejich cena na burze s cennými papíry.

Dluhopisy jsou cennými papíry, které potvrzují poskytnutí půjčky subjektu, například obchodní společnosti, městu nebo státu. Výnosem dluhopisu je pak úrok a další zhodnocení kapitálu vám může přinést růst ceny dluhopisu na burze.

Výhody obchodování na akciovém trhu

 • Možnost si zvolit konkrétní obchodovatelnou akcii či dluhopis podle vlastního zvážení aktuálního rizika a potenciálního výnosu
 • Transparentnost výnosů – v každém okamžiku, kdy zkontrolujete aktuální kurz, víte, zda vyděláváte nebo ne
 • Možnost akcii či dluhopis prakticky okamžitě odprodat či přikoupit více kusů
 • Možnost vysokého výnosu

Nevýhody obchodování na akciovém trhu

 • Nutná znalost trhu, vložený čas a kontinuální dohledávání informací, anebo výběr vhodné platformy
 • Akcie i dluhopisy mají hodně kolísavou cenu, v kladných i záporných číslech
 • I přes dostupné české platformy či služby brookerů je stále pro komplexní orientaci žádoucí jazyková vybavenost
 • Zdaleka ne všechny dluhopisy nebo akcie jsou obchodovány na burze, určení ceny a likvidity takových cenných papírů je velmi problematické
 • Český trh je aktuálně zavalen tzv. prašivými dluhopisy, které emitují společnosti bez delší historie a bývají nezajištěné, před nimi je potřeba mít se na pozoru
 • Většinou je nutné platit poplatky
 • Musíte odvést daň z příjmu z obchodování, byť existuje tříleté osvobození (časový test)

Podílové fondy

Podílové fondy se v České republice i ve světě těší velké oblibě, řadí se k nejčastějším typům investic vůbec. Fond vaše finance sám rozloží do dílčích investic svého portofila. Disponuje know-how a vy se nemusíte o nic moc starat,
za to ale také platíte poplatky, nemáte rozhodovací moc nad rozložením investic a výše výnosu je dopředu neznámá. Je klíčové správně zvolit a zvážit strategii konkrétního podílového fondu, zejména jak minimalizuje rizika u svých investic a čím je jistí. Řádově se jedná o zhodnocení investic v jednotkách procent, byť jsou i fondy investující do velice dynamických odvětví (AI, biotechnologie, udržitelnost), které mohou mít roční zhodocení i vyšší.

Výhody podílových fondů

 • ČNB a nezávislý depozitář kontroluje činnost podílových fondů
 • Fondy můžou sloužit ke krátkodobému i dlouhodobému uložení peněz
 • Fondy investují a budují své portfolio (rozložení rizika)

ZAJISTĚTE SE NA BUDOUCNOST:
INVESTUJTE ONLINE


Nevýhody podílových fondů

 • Investice může kolísat – na trhu je množství fondů s různou úrovní rizikovosti, s příchodem koronavirové pandemie se zvedl podíl záporných výnosů (viz Jak vydělat v době, kdy podílové fondy prodělávají na blogu rondainvest.cz)
 • Nelze garantovat žádný výnos dopředu a dividendové výnosy se zpravidla vyplácejí jen jednou ročně
 • Při investici do fondů většinou musíte uhradit vstupní poplatek, který činí několik procent z vámi investované částky, vaše investice tedy začíná v mínusu
 • Dále průběžně hradíte tzv. manažerský poplatek (bývá již zohledněn ve výkonnosti fondu)
 • Většinou sice můžete disponovat svými financemi v případě potřeby v řádu dnů či týdnů, za výběr ale také zpravidla platíte poplatek (liší se u jednotlivých fondů)

Vývoj výkonnosti 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu, Index českého investora

Kryptoměny

Investice do kryptoměn, elektronicky tvořených digitálních měn, zažívají boom. Kdo například zachytil příležitost investovat do bitcoinu už v jeho začátcích, své jmění mohl zhodnotit i o víc než 1 000%. Ohromný růst ale provází i ohromný pád. Vysoce rizikové investice se tedy doporučují realizovat s volnými prostředky, u nichž nebudete litovat případné ztráty, neboť je zde více pravděpodobná.

Výhody investování do kryptoměn

 • Při investování do kryptoměn je možné extrémně vysoké zhodnocení

Nevýhody investování do kryptoměn

 • Vysoké riziko ztráty vložených prostředků
 • Vysoké riziko ovlivnění ceny v důsledku případné regulace
 • Vysoká podvodovost v této oblasti

Investice do zlata, vzácných kovů a dalších komodit

Zejména v dobách krize, kdy se nevyplatí uchovávat hotovost, lidé přirozeně investují do hodnotných věcí. Může se jednat o umění, archivní vína či vzácné rumy, anebo sběratelské edice v podstatě všeho druhu. Dlouhodobě populární je také investice do vzácných kovů, zejména do zlata, stříbra či platiny.

Výhody investování do zlata a dalších komodit

 • Dlouhodobě stabilní úschova prostředků
 • Hmatatelná hodnota

Nevýhody investování do zlata a dalších komodit

 • Nízká likvidita – zejména pro vzácné kousky trvá najít kupce, potřebujete-li opětovně získat finanční prostředky
 • Jelikož se jedná o hmotný statek, je zde i vyšší míra rizika odcizení
 • Dopředu neznáte výnos a například v době konjunktury cena zlata často klesá

Crowdfunding

Oblíbená forma investice, jejíž princip spočívá v nebankovních půjčkách a podpoře zajímavých projektů: více menších investorů společně složí větší sumu pro financování investičního projektu. Úročení se pohybuje v řádu vyšších jednotek procent, u rizikovějších projektů i nižších desítek. V České republice nejvýrazněji crowdfunding představila společnost Zonky. Crowdfundingové platformy často nabízejí i jiné odměny než vyplacení úroku, například hmotné ceny.

Výhody investování v crowdfundingu

 • Sami si vybíráte, kam a do čeho investovat
 • Zpravidla bývá bez poplatků a s měsíčním vyplácením výnosů
 • Vyšší úročení, než u konzervativních a bankovních produktů – předčí inflaci a zhodnocení investice bývá kladné
 • Investování probíhá rychle, snadno a online, a každý projekt bývá spojen s nějakým osobitým příběhem

Nevýhody investování v crowdfundingu

 • Při výběru nedůvěryhodného partnera či výkyvu trhu můžete o prostředky přijít: je třeba ověřit si, čím jsou investice zajištěny (rizikový je v tomto zejména mezaninový úvěr anebo jen zprostředkovatelské služby)

Investiční nemovitosti

Ceny nemovitostí stabilně rostou spolu s inflací, v dlouhodobém horizontu se investice zpravidla zúročí. Pro představu, od začátku pandemie (jaro 2020 – zima 2021) ceny nemovitostí v České republice vzrostly o 25 – 30 % (viz Realitky si mnou ruce na podnikatel.cz, Růst cen nemovitostí nezpomaluje na idnes.cz). Celkově jsou ale nemovitosti spíše konzervativním způsobem investování. Bavíte-li se o investici do 100 000 Kč bez zatížení hypotečním úvěrem, je v České republice možné pořídit různé typy pozemků (nikoliv však stavebních), garáže, sklepy a další nemovitosti v méně žádaných lokalitách. Byt, dům, ani stavební pozemek samozřejmě za tuto cenu nepořídíte. Pokud dokážete svou nemovitost (například zmiňovanou garáž) pronajmout, může se jednat o pěkný investiční začátek. Je ovšem nutné zohlednit i náklady na provoz, daň z nemovitosti a další náklady.

Výhody investování do nemovitostí

 • Cena nemovitosti bude v dlouhodobém horizontu stoupat, i pozemek se znehodnocenou stavbou má svou hodnotu
 • Pravidelné příjmy z pronájmu
 • Možný jednorázový zisk při prodeji nemovitosti za vyšší cenu než kupní
 • Je to reálné aktivum, na které si “můžete sáhnout” a vhodný nástroj pro diverzifikaci portfolia

ZAJISTĚTE SE NA BUDOUCNOST:
INVESTUJTE ONLINE


Nevýhody investování do nemovitostí

 • Nízká likvidita – nemovitost se prodává během měsíců nebo dokonce let, na peníze si zpravidla počkáte
 • Výdaje na provoz nemovitosti a s tím spojená administrativa
 • Cena nemovitosti se nedá vždy přesně stanovit, i zde je mírné riziko naopak poklesu ceny v čase

Alternativní investice

Některé investiční platformy kombinují více z výše zmíněných. Například chcete-li investovat s výnosem vyšším než je inflace, ale zároveň jste spíše konzervativní co do rizika, můžete si zvolit investici do úvěrů zajištěných nemovitostí. Tuto variantu nabízí platforma RONDA INVEST.

Výhody alternativních investic

 • Investujete do nemovitostních projektů nižší částky (od 1 000 Kč), sami si vyberete, do které/kterých z více možností
 • I když se nejedná o bankovní instituci, tak úvěr, do kterého investujete, je zajištěn nemovitostí, ke které je zřízeno zástavní právo ve prospěch RONDA INVEST, riziko ztráty prostředků je tak minimalizované
 • Výnos se pohybuje kolem 6 – 7 %, vyplácí se na účet měsíčně
 • Žádné vstupní ani jiné pravidelné paušální poplatky

Nevýhody alternativních investic

 • Platforma je na trhu od roku 2019, buduje si klientelu
 • Nenabídne rizikovější a akčnější investice

Je jasné, že nechat své finance zhodnocovat má smysl. Už máte jasno, do čeho investovat v tomto roce?

(c) ilustrace: Designed by Freepik and Pixabay

Líbil se Vám tento článek?

Kateřina Hájková
Autor:
Kateřina Hájková
Copywriter

Mohlo by Vás zajímat

12. 4. 2024

Odkládáte investování? Zbytečně přicházíte o své úspory.

21. 3. 2024

Jak zpracovat daňové přiznání v roce 2024?

19. 3. 2024

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) – jak funguje a je dostatečně atraktivní?

27. 2. 2024

Novinka pro zahraniční investory aneb RONDA INVEST anglicky

Zajištěné investice

Rodinné domy Ostrava
Výnos p.a.
8,844 %

Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.

p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.

Příklad:

Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.

Splatnost
24 měsíců

Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.

Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.

Tato investice má splatnost 30. 4. 2026.

Min. investice
10 000 Kč

Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.

LTV
67,76 %

LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)

LTV udává poměr hodnoty nemovitosti k hodnotě úvěru. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.

Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100

Rodinné domy Ostrava
Ostrava
PREMIUM
Bytový dům
Výnos p.a.
8,99 %

Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.

p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.

Příklad:

Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.

Splatnost
22 měsíců

Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.

Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.

Tato investice má splatnost 28. 2. 2026.

Min. investice
100 000 Kč

Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.

LTV
67,32 %

LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)

LTV udává poměr hodnoty nemovitosti k hodnotě úvěru. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.

Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100

(6. etapa)
Bytový dům
Praha - Vysočany
Pozemky
Výnos p.a.
7,5 %

Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.

p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.

Příklad:

Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.

Splatnost
27 měsíců

Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.

Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.

Tato investice má splatnost 31. 7. 2026.

Min. investice
50 €

Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.

LTV
43,73 %

LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)

LTV udává poměr hodnoty nemovitosti k hodnotě úvěru. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.

Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100

(3. etapa)
Pozemky
Nitra (Mlynárce)
KALKULAČKA
KOLIK CHCETE INVESTOVAT?
NA JAK DLOUHO?
24 měsíců
PŘI VÝNOSU
9 % p.a.
OČEKÁVANÝ VÝNOS

Výpočet kalkulačky vychází z modelového příkladu investice do jednorázově splatného úvěru (celá jistina splatná na konci splatnosti úvěru). Výnosy jsou investorům vypláceny měsíčně a kalkulačka nepočítá s jejich reinvestováním. Reálné zhodnocení investice se může od modelového příkladu lišit. Jedná se o hrubý výnos, který podléhá zdanění. U RONDY INVEST neplatíte žádné vstupní poplatky ani žádné pravidelné poplatky.