Rondablog

21. 5. 2021
5 minut čtení

10 věcí, na kterých investičně v dlouhodobém horizontu neproděláte

Každý správný investor se věnuje správě svého portfolia alespoň jednou měsíčně. Jinými slovy zjistí, jak se ceny jednotlivých položek vyvíjejí v čase a jaký konkrétní jev cenu ovlivňuje. Pokud se ihned nechcete pouštět do složitostí akciového trhu, máme pro vás několik jiných tipů na investice, které jsou jištěny reálnou hodnotou a v dlouhodobém horizontu na nich neproděláte.

10 věcí, na kterých investičně v dlouhodobém horizontu neproděláte Reading Time: 5 minutes

Výhodou je, že nepotřebujete mít našetřené miliony a hotové poklady možná najdete i ve sklepě nebo na chatě. Stačí zvolit něco, co vás baví a začít se vzdělávat. Když zvolíte konkrétní investici dobře, tak se nemusíte tolik obávat ani stáří. A pokud se vám některou věc nepodaří dobře prodat, tak nezoufejte – dáte tak další generaci šanci prozkoumat váš vytříbený vkus a mezitím hodnota dané věci i poptávka může vzrůst.

Zajímavé je, že všechny typy slibných investic mají něco společného. Aby byl zajištěný jejich růst v dlouhodobém horizontu, tak jich nemůže být nekonečné množství. Většinou jde tedy o staré a těžko dostupné věci. Případně o artikly, které jsou něčím specifickým ojedinělé.

 • Nemovitosti

Jednou z nejbezpečnějších investic v dnešní době jsou stále pozemky a některé nemovitosti. Ačkoliv koronavirová krize způsobila propady i u jindy stabilních oborů, cena pozemků i nemovitostí kontinuálně roste. Výhodou u nemovitostí je možnost pronájmu a tím získání určitého výnosu. V průběhu času lze také nemovitost zhodnotit i jinak – například různými stavebními úpravami nebo změnou využití. U pozemků se pak může jednat o zavedení inženýrských sítí. Pokud nemáte dostatečný kapitál na koupi nemovitosti, je možné investovat do nemovitostí i skrz různé platformy. Své prostředky můžete zapůjčit buď fyzické osobě (tzv. peer to peer, tj. P2P) nebo firmě (tzv. peer to business, tj. P2B) za sjednaný úrok.

A právě pokud své prostředky investujete do úvěru, který je poskytnutý firmě, mohou být tyto prostředky následně investovány právě třeba do nemovitostí. Nebo se může jednat rovnou o developera, který získané prostředky investuje například do rekonstrukce vybrané nemovitosti či výstavby rodinných domů nebo bytů. Výhodou je možnost investovat podstatně nižší částky oproti koupi vlastní nemovitosti a rozložení rizika v portfoliu, jelikož můžete investovat relativně malé částky do více různých nemovitostních projektů.

 • Drahé kovy a drahé kameny

Zajímavou formou investice je i investiční zlato a stříbro. V časech válek a ekonomických propadů jsou obecně drahé kovy zpravidla ceněny nejvíce z důvodu obecné nejistoty investorů, což vyhání jejich cenu nahoru. Zároveň nemusíte investovat pouze do kovů, ale můžete se zajímat i o kvalitní šperky. Různé dobové starožitnosti mají také hodnotu – řemeslné hodinky, ručně vyrobené prsteny, zdobené náramky a další.

 • Alkohol

Některé sběratelské edice alkoholu jsou velmi ceněné. Ať už se rozhodnete pro rum, whisky, víno nebo tequillu – vše má své vysoko ceněné zástupce. Je samozřejmě potřeba se o alkohol zajímat, znát historii jednotlivých značek a příběh jednotlivých lahví. Dokonce existují specializované aukční portály, kde můžete alkohol dražit. Zpravidla omezené a něčím zajímavé edice patří k těm nejžádanějším. Bohužel pro Čechy, nejdražší pivo na světě nedosahuje závratné částky a stojí „jen“ zhruba 16 000 Kč. Jedná se o pivo s názvem Antarctic Nail. Toto pivo obsahuje vodu z ledovce a bylo vydraženo na podporu organizace zabývající se ochranou přírody.

 • Starožitnosti

Obecně veškeré starožitnosti by v dlouhodobém horizontu měly růst na ceně. V dnešní době to tak možná nevypadá, jelikož řada lidí nakupuje zejména v nábytkářských řetězcích jako je IKEA. Ovšem dochovaných art-deco stolků již mít více nebudeme a trendy z dob minulých se rády vracejí. Aktuálně je v módě například gramofon a staré desky, ale příště to může být starý kufr. Mnohdy je renovovaný starožitný nábytek navíc kvalitnější, protože se ještě vyráběl z původního dřeva a tradičními způsoby. Cena je odvozena od stavu nábytku, materiálu a zpracování. I užitné umění jako porcelán může být zajímavým investičním nástrojem a výhodou je, že není potřeba tolik místa jako pro nábytek.

 • Veteráni

Stará auta zažívají renesanci ve filmech, ale i u některých lidí v garáži. Některé modely dosahují vyšších cen než luxusní dnešní vozy. Opět je nutné znát historii značky a vědět, kolik kusů konkrétního modelu bylo vyrobeno. Malý bonus může být závistivý pohled souseda, když se budete projíždět v tom vašem veteránu po okolí. Pokud vás auta vyloženě baví, můžete se věnovat i postupné renovaci. U veteránů i starožitností jde o dlouhodobou investici také zejména proto, že najít správného kupce ochotného zaplatit adekvátní částku chvíli trvá. Určitou výhodou je, že u téměř všech veteránů je uvedená cena spíše orientační nebo dokonce není uvedena a je možné o ní smlouvat.

 • Počítačové hry

Hraje někdo u vás doma hodně počítačových her? Možná právě pracuje na svém spoření na důchod. Některé staré počítačové hry se vydražily za nepochopitelné částky. Jde konkrétně o hry, které znamenají počátky ve světě počítačových her jako například Space Quest nebo Fallout 2. Kompletní série první zmíněné hry se obchoduje za zhruba 6000 Kč. Je to málo? A pamatujete si na Maria? Hra Super Mario Bros s původním ochranným obalem se nedávno prodala za zhruba 13 200 000 Kč. Možná tedy stojí za to podívat se do sklepa, jaké poklady z mládí tam na vás čekají.

 • Komiksy a časopisy

Komiksy i časopisy se obchodují na celém světě. V Japonsku je populární styl manga, v Americe Batman, a v Čechách – třeba Čtyřlístek. Na Aukru lze najít některé novější časopisy ještě za relativně běžnou cenu. Ale starší vydání, která mají určitou posloupnost se mohou vyhoupnout do desetitisíců. Opět platí, že nejvíce ceněná jsou speciální vydání, vydání s tiskovou chybou nebo nějakou jinou zvláštností.

 • Knihy

Živě si pamatuji, jak jsem si půjčila jednu nejmenovanou knihu od kamarádky. Sice jsem ji plánovala vrátit, ale nějak jsem na to upřímně zapomněla. O pár let později ji kamarádka vyžadovala důrazně zpět. Pochopila jsem proč – kniha se najednou obchodovala za tisíce. Knihu jsem tedy vrátila a litovala, že jsem si ji tehdy nezakoupila. V zahraničí je několik specializovaných firem, které se zabývají obchodováním starých významných knih. Pokud budete mít štěstí někde na cestách, tak můžete ulovit zajímavé knihy od známých autorů. Nejvíc ceněné bývá samozřejmě první vydání. Paradoxně podpis autora je mezi sběrateli někdy vnímán jako znehodnocení knihy.

 • Umění

Pokud vám jsou bližší galerie a zajímáte se o moderní umění, můžete zvážit i investici do něj. Nevýhodou je samozřejmě vysoká cena známých děl výtvarníků a velká nejistota investice do budoucí uznávané generace umělců. Pokud se vám ovšem díla přirozeně líbí, přidanou hodnotou může být dekorační prvek ve vašem interiéru. Při každém zobrazení díla v galerii se navíc obraz zhodnocuje – stává se díky tomu známější a cennější. Na druhou stranu může při vystavení dojít i ke krádeži nebo poničení.

 • Hračky

Zajímavým investičním nástrojem jsou i dětské hračky. Na různých aukčních serverech se obchoduje například s porcelánovými panenkami. Pravidlo se zdá na pohled jednoduché – čím je panenka strašidelnější, tím více je i ceněna. Bohužel například dochovat voskovou panenku z roku 1950 je velmi pracné, a tudíž tomu pak odpovídá i jejich vzhled. Dalším zajímavým artiklem mohou být i starožitní plyšoví medvídci. Existuje spousta firem s dlouhou tradicí výroby plyšáků a evidentně je zde i poptávka od sběratelů.

 • Mince

Sbírání mincí může mít dvě podoby – zaprvé tzv. investiční mince, které mohou být i nově ražené. Tou druhou je sbírání starých mincí. K tomu je ovšem potřeba se důkladně seznámit s různými pravidly, které daná mince musí splňovat. Čas od času sběratelé objeví vadu v ražbě a cena konkrétní mince, která má třeba jen jinde linku, poskočí vzhůru.

 • Známky

Filatelie neboli sbírání známek je rovněž jedním ze způsobů, jak investovat. Omezené edice, chyby v tisku – to vše platí i u známek. V roce 2014 se ve slavné aukční síni Sotheby’s vydražila britská známka „British Guiana One-Cent Magenta“ za téměř deset miliónů dolarů.


Další možností je investování do úvěrů k investování, které nabízí společnost RONDA INVEST, která financuje rozmanité projekty malých a středních podnikatelů, které jsou vždy zajištěny bonitní nemovitostí převážně v Praze, jejím okolí a dalších krajských městech. Typicky se jedná například o developerské projekty spojené s výstavbou či rekonstrukcí rezidenčních nemovitostí.

Každý takový projekt je nejprve podroben důkladné analýze a teprve určitou dobu po jeho profinancování a ověření platební morálky dlužníka do něj umožňujeme investovat, a to s atraktivním výnosem až 6 % ročně při minimální investici 1.000 Kč. Pokud budete investovat ve výši min. 10 000 Kč, získáte od nás k první investici bonus 500 Kč, o který si můžete zažádat NA TÉTO STRÁNCE.

Investice není spojena s žádnými vstupními ani průběžnými poplatky, což je velkou výhodou ve srovnání s například realitními fondy. Investovat je možné ONLINE z bezpečí Vašeho domova.

 


 

Líbil se Vám tento článek?

Kateřina Hájková
Autor:
Petr Golka
Obchodní analytik

Mohlo by Vás zajímat

12. 4. 2024

Odkládáte investování? Zbytečně přicházíte o své úspory.

21. 3. 2024

Jak zpracovat daňové přiznání v roce 2024?

19. 3. 2024

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) – jak funguje a je dostatečně atraktivní?

27. 2. 2024

Novinka pro zahraniční investory aneb RONDA INVEST anglicky

Zajištěné investice

Rodinné domy Ostrava
Výnos p.a.
8,844 %

Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.

p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.

Příklad:

Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.

Splatnost
24 měsíců

Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.

Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.

Tato investice má splatnost 30. 4. 2026.

Min. investice
10 000 Kč

Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.

LTV
67,76 %

LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)

LTV udává poměr hodnoty nemovitosti k hodnotě úvěru. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.

Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100

Rodinné domy Ostrava
Ostrava
PREMIUM
Bytový dům
Výnos p.a.
8,99 %

Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.

p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.

Příklad:

Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.

Splatnost
22 měsíců

Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.

Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.

Tato investice má splatnost 28. 2. 2026.

Min. investice
100 000 Kč

Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.

LTV
67,32 %

LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)

LTV udává poměr hodnoty nemovitosti k hodnotě úvěru. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.

Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100

(6. etapa)
Bytový dům
Praha - Vysočany
Pozemky
Výnos p.a.
7,5 %

Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.

p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.

Příklad:

Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.

Splatnost
27 měsíců

Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.

Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.

Tato investice má splatnost 31. 7. 2026.

Min. investice
50 €

Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.

LTV
43,73 %

LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)

LTV udává poměr hodnoty nemovitosti k hodnotě úvěru. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.

Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100

(3. etapa)
Pozemky
Nitra (Mlynárce)
KALKULAČKA
KOLIK CHCETE INVESTOVAT?
NA JAK DLOUHO?
24 měsíců
PŘI VÝNOSU
9 % p.a.
OČEKÁVANÝ VÝNOS

Výpočet kalkulačky vychází z modelového příkladu investice do jednorázově splatného úvěru (celá jistina splatná na konci splatnosti úvěru). Výnosy jsou investorům vypláceny měsíčně a kalkulačka nepočítá s jejich reinvestováním. Reálné zhodnocení investice se může od modelového příkladu lišit. Jedná se o hrubý výnos, který podléhá zdanění. U RONDY INVEST neplatíte žádné vstupní poplatky ani žádné pravidelné poplatky.