Rondablog

29. 11. 2022
10 minut čtení

Mám 100 000 Kč. Do čeho investovat v roce 2023?

Co s úsporami a penězi navíc? Je při vysoké inflaci lepší spořit, utrácet, anebo investovat? A pokud investovat, kde a do čeho investovat? Srovnejte výhody a úskalí.

Mám 100 000 Kč. Do čeho investovat v roce 2023? Reading Time: 10 minutes

Nechat své peníze ležet pod polštářem nebo na účtu není chytré. Na konci roku 2022 se rozdíl mezi mírou inflace a i nejštědřeji úročenými bankovními účty pohybuje v hodnotách vyšších než 10 %. Platí tak přímá úměra, že čím déle se s vašimi úsporami nic neděje, tím méně jich ve skutečnosti máte. A čím je inflace vyšší, tím rychleji chudnete.

Kam své peníze vložit či investovat, aby se zhodnotily a vytvořili jste si pasivní příjem, ale zároveň jste v případě potřeby měli své finance po ruce? Možností je celá řada, ovšem ne všechny volby mohou být ty pravé pro vás. Každý investor by si přál nízké riziko, vysoký výnos a vysokou míru likvidity. Taková investice však prakticky neexistuje. Když se rozhodujete do čeho investovat, téměř vždy se jedná o kompromis, který jste nebo nejste ochotni přijmout. Z jakých variant můžete volit? Jaké jsou výhody a nevýhody? Pojďme se společně podívat na různé formy investování, pakliže disponujete volnými prostředky ve výši kolem 100 000 Kč.

Pokud jste už zkušený investor, udělejte si přehled, jak dál diverzifikovat své portfolio a jaká je aktuální situace pro rok 2023. Pro úplné začátečníky začněme malým slovníkem základních pojmů:

Základní investiční slovníček

Inflace

Všeobecný nárůst cen zboží a služeb za určité období (nejčastěji srovnáváme meziroční) pomocí indexu spotřebitelských cen. Míra inflace se udává v procentech.

Inflace v ČR v letech 2016 – 2022. Zdroj: Český statistický úřad

Investice

Vložené prostředky (část příjmů), které nepřinášejí okamžitý prospěch, ale v čase se zhodnotí (na rozdíl od útraty).

Likvidita

Vypovídá o tom, jak rychle lze investici proměnit zpátky na hotovost. Čím vyšší likvidita, tím je to snazší, čím je likvidita nižší, tím je to složitější a trvá to déle.

Úrok

Peněžitá odměna za půjčení peněz. Věřitel (investor), který může dočasně postrádat nějakou finanční částku, ji půjčí dlužníkovi a do určité sjednané lhůty musí být zapůjčená částka (nazývaná jistina) vrácena spolu s navýšením, úrokem.

Své volné prostředky chcete zhodnotit, a tedy investovat. Do čeho se ale vyplatí investovat a s jakým rizikem? Připravili jsme pro vás kompletního průvodce s výhodami a nevýhodami v nespočtu dostupných možností.

Kam je možné investovat, abyste kvůli inflaci nechudli?

Běžný a spořicí účet v bance

Češi ze všeho nejčastěji dávají své úspory k dispozici bankám. V takovém případě reálně nehovoříme o investici, ale o vkladech. Jedná se o formu uložení peněz vhodnou pro krátké či středně dlouhé období. Pokud plánujete v brzké době například koupit nové auto, zpravidla spoříte potřebné prostředky na běžném, případně spořicím účtu. Běžné ani spořicí účty vám ale svým úročením nepokryjí míru inflace ani ze třetiny.

Úrokové sazby spořicích účtů se při zůstatku 100 000 Kč na sklonku roku 2022 pohybují od 0,05 % do 6,15 % (v průměru 4 – 5 %, viz srovnávače 2022, např. na mesec.cz), přičemž spořicí účty s vyšší hranicí úročení nad 5 % jsou zpravidla podmíněny dalšími poplatky a podmínkami. Míra inflace přitom ve třetím čtvrtletí roku 2022 dosáhla novodobého rekordu s meziročním nárůstem 17,5 %.

Výhody spořicího účtu

  • Nízké riziko ztráty prostředků z důvodu pojištění vkladů u bank
  • Vysoká likvidita – peníze můžete v případě potřeby okamžitě vybrat a použít

Nevýhody spořicího účtu

  • Nízké úročení – po započtení míry inflace finance stále výrazně ztrácí na hodnotě
  • Některé banky si účtují širokou škálu poplatků

Termínované vklady a stavební spoření 

Víte-li, že chcete peníze bokem uložit na delší dobu, častou volbou jsou termínované vklady a stavební spoření. Úročení je pevně stanovené a podmíněné tím, že si prostředky nevyberete dřív, než v předem sjednané lhůtě.

Termínovaný vklad využijete v případě úschovy financí na několik měsíců až pár let. Úročení je ale opět nižší, než současná inflace, zhruba ve srovnatelné hladině, jako u spořicích účtů, v rozmezí 0,01 – 7,2 % (viz srovnání termínovaných vkladů 2022 na mesec.cz) – pozor, termínované vklady u některých bank jsou výrazně méně výhodné, než obyčejné spořicí účty u bank jiných, a navíc si peníze nemůžete kdykoliv vybrat.

Výhody termínovaného vkladu

  • Nízké riziko ztráty prostředků z důvodu pojištění vkladů u bank
  • Znáte dopředu výši úroku

Nevýhody termínovaného vkladu

  • Nízké úročení – po započtení inflace se můžete při současném vývoji dostat do záporných čísel
  • Nízká likvidita – výpovědní podmínky při výběru prostředků před ukončením sjednané lhůty jsou krajně nevýhodné, nezřídka zaplatíte za předčasný výběr ještě víc, než získáte na úročení

Stavební spoření se využívá pro víceleté spoření, stát zde garantuje státní podporu. I tady se ale vyplatí počítat a vědět, jak stavebko využít, protože jeho výhodnost s určitými parametry výrazně klesá. I když totiž máte naspořeno s každým rokem víc, státní podpora je pořád stejná (max. 2 000 Kč ročně). Optimální pro dosažení nejvyšší státní podpory je, pokud chcete spořit částku do 20 000 korun ročně po dobu šesti let. Dosáhnete tak na nejvyšší státní podporu. Při dosáhnutí úspory 120 000 korun (po šesti letech) se už stavební spoření nevyplatí, a navíc je na stole jednání o zrušení státního příspěvku.

Akcie a dluhopisy

Dalším způsobem investice je nákup akcií a dluhopisů. Z akcií vám může být vyplácena dividenda (podíl na zisku společnosti) a dále můžete na akciích bohatnout, pokud poroste jejich cena na burze s cennými papíry.

Dluhopisy jsou cennými papíry, které potvrzují poskytnutí půjčky subjektu, například obchodní společnosti, městu nebo státu. Výnosem dluhopisu je pak úrok a další zhodnocení kapitálu vám, stejně jako u akcií, může přinést růst ceny dluhopisu na burze.

Výhody obchodování na akciovém trhu

  • Transparentnost výnosů – v každém okamžiku, kdy zkontrolujete aktuální kurz, víte, zda vyděláváte nebo ne
  • Možnost akcii či dluhopis prakticky okamžitě odprodat či přikoupit více kusů
  • Možnost vysokého výnosu

ZÍSKEJTE BONUS 1 000 Kč NA PRVNÍ INVESTICI:
INVESTUJTE ONLINE


Nevýhody obchodování na akciovém trhu

  • Nutná znalost trhu, vložený čas a kontinuální dohledávání informací, anebo závislost na platformě
  • Akcie i dluhopisy mají hodně kolísavou cenu, v kladných i záporných hodnotách
  • I přes dostupné české platformy či služby brookerů je stále pro komplexní orientaci žádoucí jazyková vybavenost
  • Zdaleka ne všechny dluhopisy nebo akcie jsou obchodovány na burze, určení ceny a likvidity takových cenných papírů je velmi problematické
  • Český trh je aktuálně zavalen tzv. prašivými dluhopisy, které emitují společnosti bez delší historie a bývají nezajištěné, před nimi je potřeba mít se na pozoru
  • Většinou je nutné platit poplatky
  • Musíte odvést daň z příjmu z obchodování, byť existuje tříleté osvobození (časový test)

Nákup akcií lze rozdělit na dva přístupy – zaprvé na přístup aktivní, kdy sledujete aktuální trendy a vývoj na rychle se měnícím trhu a nakupujete a prodáváte jednotlivé akcie podle svého uvážení. Druhý, pasivní přístup znamená, že si zvolíte reprezentativní vzorek trhu a kopírujete jeho index. Jedním z největších a nejznámějších je akciový index S&P 500, který zahrnuje akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA. Indexy z pohledu desetiletí dlouhodobě rostou, problém je v tom, že dopředu nejde vývoj trhu predikovat. Ostatně, i S&P 500 za rok 2022 vygeneroval investorům ztrátu více než 15 %, jak ilustruje graf:

Vývoj akciového indexu S&P 500 za rok 2022, zdroj: kurzy.cz


Podobný vývoj do záporných hodnot vykazují za rok 2022 i další nejvýznamnější indexy, například MSCI World tvořený z nejvýznamnějších akciových trhů mimo Severní Ameriku, tedy včetně Evropy, Austrálie a Dálného východu. Tento index od ledna do konce roku 2022 spadl do záporu o celou čtvrtinu, v mínusu je i Nasdaq 100 a lehce i japonský Nikkei 225. To, zda v roce 2023 budou světové akcie dál padat, či se trend obrátí, určí mnoho zatím neznámých faktorů. Chcete-li své peníze uložit na desítky let, pak můžete tuto krizi využít k levnému nákupu akcií, ale čekáte-li zhodnocení v řádu roku či pár let, můžete prodělat.

Podílové fondy

Podílové fondy se v České republice i ve světě těší velké oblibě, řadí se k nejčastějším typům investic vůbec. Fond vaše finance sám rozloží do dílčích investic svého portofila. Disponuje know-how a vy se nemusíte o nic moc starat, za to ale také platíte poplatky, nemáte rozhodovací moc nad rozložením investic a výše výnosu je dopředu neznámá. Je klíčové správně zvážit strategii konkrétního podílového fondu, zejména jak minimalizuje rizika u svých investic a čím je jistí. Řádově se jedná o zhodnocení investic v jednotkách procent, byť jsou i fondy investující do velice dynamických odvětví (AI, biotechnologie, udržitelnost), které mohou mít roční zhodnocení i vyšší.

Výhody podílových fondů

  • ČNB a nezávislý depozitář kontroluje činnost podílových fondů
  • Fondy můžou sloužit ke krátkodobému i dlouhodobému uložení peněz
  • Fondy investují a budují své portfolio (rozložení rizika)

Nevýhody podílových fondů

  • Investice může kolísat – na trhu je množství fondů s různou úrovní rizikovosti, s příchodem koronavirové pandemie se zvedl podíl záporných výnosů (viz Jak vydělat v době, kdy podílové fondy prodělávají)
  • Nelze garantovat žádný výnos dopředu a dividendové výnosy se zpravidla vyplácejí jen jednou ročně
  • Při investici do fondů většinou musíte uhradit vstupní poplatek, který činí několik procent z vámi investované částky, vaše investice tedy začíná v mínusu
  • Dále průběžně hradíte tzv. manažerský poplatek (ten však bývá často už zohledněn ve výkonnosti fondu)
  • Většinou sice můžete disponovat svými financemi v případě potřeby v řádu dnů či týdnů, za výběr ale také zpravidla platíte poplatek (liší se u jednotlivých fondů)

Vývoj výkonnosti 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu, 2018 – 2022, Index českého investora:

V návaznosti na vývoj akciových trhů v roce 2022 generuje většina podílových fondů českým investorům ztrátu, přičemž rok 2023 pravděpodobně přinese s ohledem na hospodářskou krizi spíše ještě další zhoršení. 

Kryptoměny

Investice do kryptoměn, elektronicky tvořených digitálních měn, zažívají boom. Kdo například zachytil příležitost investovat do bitcoinu už v jeho začátcích, své jmění mohl zhodnotit i o víc než 1 000 %. Ohromný růst ale provází i ohromný pád. Vysoce rizikové investice se tedy doporučují realizovat s volnými prostředky, u nichž nebudete litovat případné ztráty, neboť je zde více pravděpodobná.

Výhody investování do kryptoměn

  • Při investování do kryptoměn je možné extrémně vysoké zhodnocení

Nevýhody investování do kryptoměn

  • Vysoké riziko ztráty vložených prostředků
  • Vysoké riziko ovlivnění ceny v důsledku případné regulace
  • Vysoká podvodovost v této oblasti

Ikonický bitcoin se nachází na konci roku 2022 na svém minimu od počátku roku 2021, od listopadu 2021 do listopadu 2022 jeho hodnota klesla o více než 75 %. Pro jeho příznivce, kteří se rizikovosti nebojí, to může teoreticky být dobrá příležitost k nákupu.

Investice do zlata, vzácných kovů a dalších komodit

Zejména v dobách krize, kdy se nevyplatí uchovávat hotovost, lidé přirozeně investují do hodnotných věcí. Může se jednat o umění, archivní vína či vzácné rumy, anebo sběratelské edice v podstatě všeho druhu. Dlouhodobě populární je také investice do vzácných kovů, zejména do zlata, stříbra či platiny.

Výhody investování do zlata a dalších komodit

  • Dlouhodobě stabilní úschova prostředků
  • Hmatatelná hodnota

Nevýhody investování do zlata a dalších komodit

  • Nízká likvidita – zejména pro vzácné kousky trvá najít kupce, potřebujete-li opětovně získat finanční prostředky
  • Jelikož se jedná o hmotný statek, je zde i vyšší míra rizika odcizení
  • Dopředu neznáte výnos

Cena zlata od roku 2020 stále stoupá na nová historická maxima svých hodnot, čili kdo jej nakoupil před cca 3 – 5 lety, má v roce 2022 žně. Jenže cena zlata je určovaná čistě náladou ostatních účastníků trhu, nijak se nezhodnocuje, samo o sobě nevyprodukuje další tok peněz – je uchovatelem hodnoty, ne jejím zhodnotitelem. Růst ceny zlata a drahých kovů je proto historicky stejně běžný, jako její propad. Po dlouhém růstu je tak propad nevyhnutelný, jen nikdo přesně neurčí, kdy zlom přijde.

Více o investování do zlata, historickém vývoji jeho cen a porovnání např. s cennými papíry si můžete přečíst zde.

Crowdfunding

Oblíbená forma investice, jejíž princip spočívá v nebankovních půjčkách a podpoře zajímavých projektů: více menších investorů společně složí větší sumu pro financování investičního záměru. Úročení se pohybuje v řádu vyšších jednotek procent, u rizikovějších projektů i nižších desítek. V České republice nejvýrazněji crowdfunding představila společnost Zonky. Crowdfundingové platformy často nabízejí i jiné odměny než vyplacení úroku, například hmotné ceny.

Výhody investování v crowdfundingu

  • Sami si vybíráte, kam a do čeho investovat
  • Zpravidla bývá bez poplatků a s měsíčním vyplácením výnosů
  • Vyšší úročení, než u konzervativních a bankovních produktů – některé předčí inflaci, nebo se jejím hodnotám výrazněji blíží, a zhodnocení investice bývá kladné
  • Investování probíhá rychle, snadno a online, a každý projekt bývá spojen s nějakým osobitým příběhem

Nevýhody investování v crowdfundingu

  • Při výběru nedůvěryhodného partnera či výkyvu trhu můžete o prostředky přijít: je třeba ověřit si, čím jsou investice zajištěny (rizikový je v tomto zejména mezaninový úvěr anebo jen zprostředkovatelské služby)

ZÍSKEJTE BONUS 1 000 Kč NA PRVNÍ INVESTICI:
INVESTUJTE ONLINE


Investiční nemovitosti

Ceny nemovitostí stabilně rostou spolu s inflací, v dlouhodobém horizontu se investice zpravidla velmi výhodně zúročí. Poslední roky přinesly turbulence –  s příchodem covidu ceny tuzemských nemovitostí vzrostly extrémně rychle, od začátku pandemie (jaro 2020 – zima 2021) se v České republice navýšily skokově o 25 – 30 % (viz Realitky si mnou ruce na podnikatel.czRůst cen nemovitostí nezpomaluje na idnes.cz). S ekonomickou krizí související s válkou v Evropě se očekává naopak cenová korekce. Ceny se ovšem s nejvyšší pravděpodobností už na hodnoty jako před 2 – 3 lety ani zdaleka nevrátí. Celkově jsou z dlouhodobého pohledu nemovitosti jedním z nejkonzervativnějších způsobů investování, zájem o ně nikdy neustane, ani krátkodobé korekce nezmění růstový trend.

Bavíme-li se o investici do 100 000 Kč bez zatížení hypotečním úvěrem, je v České republice možné pořídit různé typy pozemků (nikoliv však stavebních), garáže, sklepy a další nemovitosti v méně žádaných lokalitách. Byt, dům, ani stavební pozemek samozřejmě za tuto cenu nepořídíte. Pokud dokážete svou nemovitost (například zmiňovanou garáž) pronajmout, může se jednat o pěkný investiční začátek. Je ovšem nutné zohlednit i náklady na provoz, daň z nemovitosti a další výdaje.

Výhody investování do nemovitostí

  • Cena nemovitosti bude v dlouhodobém horizontu stoupat, i pozemek se znehodnocenou stavbou má svou hodnotu
  • Lze získat pravidelné příjmy z pronájmu
  • Možný jednorázový zisk při prodeji nemovitosti za vyšší cenu než kupní
  • Je to reálné aktivum, na které si “můžete sáhnout” a vhodný nástroj pro diverzifikaci portfolia

Nevýhody investování do nemovitostí

  • Nízká likvidita – nemovitost se prodává během měsíců a při nepříznivých podmínkách dokonce i pár let, na peníze si zpravidla počkáte
  • Výdaje na provoz nemovitosti a s tím spojená administrativa
  • Cena nemovitosti se nedá vždy přesně stanovit

Alternativní investice

Některé investiční platformy kombinují více z výše zmíněných. Například chcete-li investovat s atraktivním výnosem, ale zároveň jste spíše konzervativní co do rizika, můžete si zvolit investici do podnikatelských úvěrů zajištěných nemovitostí. Tuto variantu nabízí platforma RONDA INVEST.

Výhody alternativních investic

  • Investujete do nemovitostních projektů nižší částky (od 1 000 Kč), sami si vyberete, do které/kterých z více možností
  • I když se nejedná o bankovní instituci, tak úvěr, do kterého investujete, je zajištěn nemovitostí s LTV pod 70 % (počítá tedy i s rezervou v případě poklesu cen nemovitostí), ke které je zřízeno zástavní právo ve prospěch RONDA INVEST, riziko ztráty prostředků je tak minimalizované
  • Výnos se pohybuje kolem 8 – 9 % a jeho výše je předem popsaná, vyplácí se na účet měsíčně
  • Žádné vstupní ani pravidelné paušální poplatky

Nevýhody alternativních investic

  • Platforma je na trhu relativně nová, teprve 5 let
  • Nenabídne rizikovější investice

Je jasné, že nechat své finance zhodnocovat má smysl. Rozhodnout se, kam správně investovat v roce 2023 je obzvlášť složité. Máte vybráno?

(C) ilustrace: Designed by Freepik and Pixabay

Líbil se Vám tento článek?

Kateřina Hájková
Autor:
Kateřina Hájková
Copywriter

Mohlo by Vás zajímat

12. 4. 2024

Odkládáte investování? Zbytečně přicházíte o své úspory.

21. 3. 2024

Jak zpracovat daňové přiznání v roce 2024?

19. 3. 2024

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) – jak funguje a je dostatečně atraktivní?

27. 2. 2024

Novinka pro zahraniční investory aneb RONDA INVEST anglicky

Zajištěné investice

Rodinné domy Ostrava
Výnos p.a.
8,844 %

Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.

p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.

Příklad:

Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.

Splatnost
24 měsíců

Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.

Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.

Tato investice má splatnost 30. 4. 2026.

Min. investice
10 000 Kč

Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.

LTV
67,76 %

LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)

LTV udává poměr hodnoty nemovitosti k hodnotě úvěru. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.

Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100

Rodinné domy Ostrava
Ostrava
PREMIUM
Bytový dům
Výnos p.a.
8,99 %

Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.

p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.

Příklad:

Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.

Splatnost
22 měsíců

Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.

Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.

Tato investice má splatnost 28. 2. 2026.

Min. investice
100 000 Kč

Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.

LTV
67,32 %

LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)

LTV udává poměr hodnoty nemovitosti k hodnotě úvěru. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.

Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100

(6. etapa)
Bytový dům
Praha - Vysočany
Pozemky
Výnos p.a.
7,5 %

Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.

p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.

Příklad:

Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.

Splatnost
27 měsíců

Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.

Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.

Tato investice má splatnost 31. 7. 2026.

Min. investice
50 €

Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.

LTV
43,73 %

LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)

LTV udává poměr hodnoty nemovitosti k hodnotě úvěru. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.

Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100

(3. etapa)
Pozemky
Nitra (Mlynárce)
KALKULAČKA
KOLIK CHCETE INVESTOVAT?
NA JAK DLOUHO?
24 měsíců
PŘI VÝNOSU
9 % p.a.
OČEKÁVANÝ VÝNOS

Výpočet kalkulačky vychází z modelového příkladu investice do jednorázově splatného úvěru (celá jistina splatná na konci splatnosti úvěru). Výnosy jsou investorům vypláceny měsíčně a kalkulačka nepočítá s jejich reinvestováním. Reálné zhodnocení investice se může od modelového příkladu lišit. Jedná se o hrubý výnos, který podléhá zdanění. U RONDY INVEST neplatíte žádné vstupní poplatky ani žádné pravidelné poplatky.