Trendy ve světě nemovitostí a vývoj za 3. kvartál 2021
Společnost JLL vydala nejnovější tržní analýzu, která se mimo jiné věnuje i segmentu bydlení z pohledu velkých investorů. Jak se vyvíjí trh s nemovitostmi ve třetím čtvrtletí 2021? Jaké jsou nejnovější trendy ve světě u realit?

Celkový objem investic do rezidenčního bydlení a developerských projektů překročil 92 miliard dolarů ve 3. kvartálu. V USA došlo k nárůstu o 33 %, v zemích EMEA o 23 % a k poklesu došlo v Asii (- 18 %) oproti předešlému čtvrtletí (JLL).
Nemovitosti a trendy v USA
V USA se tento kvartál změnila skladba nejvíce prodaných nemovitostí, kdy se nebývalému zájmu těší samostatně stojící domy. V minulosti tvořily větší objem investic spíše bytové domy s několika oddělenými jednotkami, ve kterých mohlo bydlet více nájemníků najednou. Ty jsou stále nejlikvidnější investicí s celkovým objemem 158 miliard dolarů a nárůstem o 106 % oproti roku 2020 (JLL). Částečně se jedná o vliv pandemie, kdy se investoři i z řad běžných lidí chtěli vyhnout vysoké inflaci, ale nemovitosti se v USA prodávají za vysoké ceny. Zároveň se proměnila poptávka lidí, kteří z důvodu pandemie preferují spíše vlastní soukromí. Ze stejného důvodu sektor nájemního bydlení v příměstských oblastech překonal očekávání. Některá města zároveň profitují z pozitivního migračního trendu. Důsledkem všech faktorů je pak nárůst nájemného o 10 % ve 3. kvartálu (JLL), kdy se jedná o nejvyšší nárůst za čtvrtletí od roku 2000.
Nejnovější zajištěné investice
Stavební pozemek Jesenice 8,7 % p.a. Rodinné domy Chocerady 8,7 % p.a. Pozemky Bratislavský kraj Hamuliakovo 7,5 % p.a.Evropský vývoj a trendy
V Evropě pokračuje nezmenšený zájem o bytové domy, samostatně stojící domy
a dostupné bydlení z pohledu investorů. V Berlíně jsou ovšem vidět regulační tendence. Město se rozhodlo, že z důvodu boje proti investičním bytům, nakoupí zpět celkem 14750 bytů po celém Berlíně za údajných 2,4 miliard eur (JLL). Byty přeberou různé asociace, které se zadluží a prostřednictvím výběru nájemného budou tyto byty splácet. Oproti tomu Švédsko, Norsko i Dánsko má za sebou dvě obrovské transakce a v severských zemích probíhá výstavba nových projektů. Zájem investorů je také velký.
Trh s nemovitostmi, které jsou určené pro bydlení studentů se pomalu opět vzpamatovává. Data z náboru studentů ukazují nárůst u všech kategorií (studenti z EU, Velké Británie i mimo ni). Ještě není na místě předčasný optimismus, obzvlášť kvůli aktuálnímu zhoršujícímu se vývoji pandemie.
ZAJISTĚTE SE NA BUDOUCNOST:
INVESTUJTE ONLINE
Predikce 2022
Z výše uvedeného je patrné, že dalším trendem by mohlo být celkové navrácení lidí do měst po vypořádání se s pandemií a opětovný návrat k umírněnějšímu zájmu o rekreační oblasti a nemovitosti na periferiích. Závisí to i na ochotě firem umožnit zaměstnancům částečně pracovat z domova. Nikdo ovšem neví, jak dlouho se budeme potýkat s možnými omezeními, a tedy jak dlouho bude tento návrat trvat. Navracející se mezinárodní i domácí studenti přispějí k pozitivnímu vývoji v oblasti dostupného či sdíleného bydlení. Zároveň je třeba si uvědomit, že podobné regulační tendence mohou v budoucnu dojít i do jiných států EU. Tento vývoj by byl pro investory nepříznivý. Nicméně v České Republice zatím takové indicie nemáme.