Nejčastější chyby při podání daňového přiznání
Základní lhůta pro odevzdání daňového přiznání za loňský rok již uplynula na začátku dubna. Stále ale mají týdenní rezervu ti, kteří daňové přiznání odevzdávají elektronicky. Podání daňového přiznání je pro řadu poplatníků španělskou vesnicí, a proto zejména s krátící se lhůtou může mnoho lidí zbytečně zmatkovat. Nejde ale o nic složitého, jen je potřeba si řadu věcí detailně přečíst a ohlídat. Pojďme se společně podívat na nejčastější chyby, kterým je dobré se v časovém presu vyvarovat.
Reading Time: 3 minutesJak je to s termíny?
Jak již zaznělo, základní lhůta pro podání daňového přiznání uplynula 2. dubna 2024. Pokud máte zřízenou datovou schránku a podáváte daňové přiznání elektronicky, lhůta se vám prodlužuje až do 2. května 2024. Třetí a poslední lhůta platí pro ty, kteří podávají daňové přiznání prostřednictvím daňového poradce nebo advokáta. Ti mají lhůtu stanovenou až do 1. července 2024.
Elektronicky nebo v papírové podobě?
Od 1. ledna 2023 byly povinně zřízeny datové schránky všem podnikajícím fyzickým osobám. Pokud mezi ně spadáte, vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Využít můžete zmiňovanou datovou schránku nebo jiné alternativy, mezi které patří například portál Moje daně nebo aplikace EPO.
Výhodou elektronického podání je to, že nemusíte nikam fyzicky chodit, a ještě máte pro odevzdání měsíc k dobru.
Nejčastější chyby, kterým se vyvarovat
Rodinné záležitosti
Pokud máte rodinu, je dost pravděpodobné, že si budete moci na dani uplatnit hned několik slev. Důležité je vědět, že pokud splňujete podmínky pro danou slevu, máte nárok si uplatnit i několik slev najednou.
Slevu na manžela nebo manželku můžete využít, pokud příjmy vaší drahé polovičky nepřesáhnou 68 000 Kč ročně. Do tohoto limitu se však započítávají jakékoliv jiné příjmy, například mateřská, nemocenská nebo i výdělky z podnikání.
Další možností je sleva na dítě. Dejte si ale pozor na to, který z rodičů ji uplatní. Platí pouze pro jednoho.
Hypotéka
Následující častá chyba se vyskytuje, když si chcete odečíst od základu daně úroky z hypotéky. To samozřejmě možné je, ale jen v případě, že nemovitost, na kterou se hypotéka vztahuje, je místem, kde trvale bydlíte a pobýváte.
Pozor si dejte i na maximální limit, který je možný si odečíst od základu daně – od roku 2021 je to 150 000 Kč, což je o polovinu méně, než co platilo do té doby.
Investice
Pokud investujete, mějte na paměti, že i z těchto aktivit je bohužel nutné státu odvést daně. Výnosy z různých investičních instrumentů mají různé podmínky, od jaké částky máte povinnost tyto příjmy nahlásit. Jak na zdanění investic u Rondy, najdete v jednom z našich posledních článků.
ZAJISTĚTE SE NA BUDOUCNOST:
INVESTUJTE ONLINE
Jak chyby opravit? Opravné daňové přiznání vs dodatečné daňové přiznání
Co dělat, když se vám přeci jen do daňového přiznání chybička vloudí? Pokud ještě neuplynula lhůta pro podání, stačí, když přiznání vyplníte znovu a uvedete, že jde o opravné daňové přiznání. Finanční úřad přihlédne vždy jen k nejnovějšímu odevzdanému formuláři.
Chybovat je lidské a nic se v takovém případě neděje. Samozřejmě je vhodné si své chyby opravit.
Ve chvíli, kdy najdete v daňovém přiznání chybu až po uplynutí zákonné lhůty, máte ještě 3 roky na podání dodatečného daňového přiznání. To platí v případě, kdy jste zapomněli uplatnit slevu a máte zájem o vrácení přeplatku.
Je jen na vás, jestli se do procesu chcete pouštět znovu. Pokud je ale chyba v tom, že máte zaplatit vyšší daň, dodatečné daňové přiznání vyplnit musíte. Zde je lhůta kratší, a to do konce dalšího měsíce od chvíle, kdy chybu odhalíte.
Jaké sankce vám hrozí při nepodání daňového přiznání?
Pokuty jsou v tomto případě jasně dané a není jich málo. Pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, zaplatíte minimálně 500 Kč a následně je vám vypočítáván úrok z prodlení za každý den, který činí 0,05 % z vyměřené daně.
Maximální sankce je zde stanovena na 5 % z vyměřené daně a zaplatíte až 300 000 Kč.
Není na co čekat, lhůta pro podání daňového přiznání se pro většinu podnikatelů naplnila. Pokud nechcete obdržet od finančního úřadu pokutu, je třeba vyplnit daňové přiznání co nejdříve. A nebojte, i kdybyste v něm udělali chybu, už víte, že máte nárok na opravu.
Odrazuje vás od investování právě následná povinnost podat daňové přiznání? V Rondě to není vůbec složité. Každý z našich klientů obdrží výpis, který vám vyplnění daňového přiznání usnadní.
*Disclaimer: Článek obsahuje pouze všeobecné informace. Nejsme daňoví poradci a neposkytujeme daňové poradenství. Vaše daňové povinnosti se řídí zákonem o dani z příjmů č. 586/1992 Sb. V případě nejasností doporučujeme, abyste své daňové povinnosti konzultovali se svým daňovým poradcem.