Investování do P2P půjček jako ochrana před inflací
Ekonomika za rok 2020 hlásí propad.
Reading Time: 2 minutesEkonomika za rok 2020 hlásí propad
Podle analýzy dat Ministerstva financí opatření přijatá k zamezení šíření nákazy způsobila hluboký propad ekonomiky, který dosáhl 5,6 % za celý rok 2020. Svět se velmi pomalu zotavuje z pandemického spánku. Některé firmy v průběhu pandemie uzavřely své výrobny či závody, aniž by kdokoliv tušil, kdy se znovu rozjede poptávka po jejich produktech. Firmy takřka hromadně rušily dodávky materiálů na následující měsíce, protože v období omezené ekonomické aktivity nebylo komu prodávat zboží. To se aktuálně odráží na ceně komodit (ocel, měď, dřevo, pšenice nebo káva), kdy došlo k částečnému narušení dodavatelských řetězců. Firmy se zoufale snaží dohnat ztráty, ale jen málokdo se zásobil na lepší časy. Nyní jsou nuceny nakupovat za ceny navýšené inflací. A proto všechny firmy dramaticky zdražují své výrobky i služby pro koncové zákazníky – jednoduše inflaci dále promítají do svých cen.
Nejnovější zajištěné investice
Rodinné domy Praha - Štěrboholy 7,9 % p.a. Vila Praha - Vinohrady, Jesenice u Prahy 8 % p.a. Pozemky Kladno - Motyčín 8,1 % p.a.Zdražují kovy, ropa i elektřina
Jen namátkou – měď a základní kovy meziročně vzrostly téměř o 100 %. Ropa může ve velkém za navýšení spotřebitelských cen v ČR meziročně o 2,9 % a navýšení o 0,2 % oproti dubnu. Celosvětově pak cena ropy vzrostla o 80 %. Zároveň zdražuje i velkoobchodní elektřina vlivem prudkého startu všech výrobních továren na navýšenou výrobní kapacitu. Mezi další důvody zdražení patří zároveň tlak na ústup od fosilních paliv v Evropě a Číně. V zásadě, kam se člověk podívá, tam se zdražuje.
Chování lidí jako nástroj k potlačení růstu inflace
Velkou roli pro další vývoj bude hrát i to, jak se zachovají samotní lidé. Pokud se zdražování začne promítat do mezd zaměstnanců, pak by mohla míra inflace nejspíš i nadále stoupat. Naopak pokud velké množství lidí věří, že inflace bude pouze dočasná a firmy nebudou své ceny pro zákazníky navyšovat o případnou preventivní inflaci, nemusí jít o problém a časem se inflační tlaky opět stabilizují. Česká republika se svou aktuální 3, 9 % mírou nezaměstnanosti bohužel nemá ve smyslu zastavení růstu spotřebitelských cen dobrý výchozí bod. V kombinaci s vysokou poptávkou po zahraničních i tuzemských pracovnících může připravit půdu pro vyjednávání o mzdových podmínkách zaměstnanců a nastartovat tak mnohem větší kolos událostí, kde na konci všichni pocítíme další zdražování.