Začal nám nový školní rok a s ním se vrací známá rodičovská rutina – učení se s dětmi, aby nic nepromeškaly. Každý rodič má jistě své oblíbené předměty, kterým se věnuje bez větších zádrhelů a pak ty, kterým se raději vyhýbá. Zaměřují se ale rodiče i na témata, která jsou ve školních osnovách opomíjena? Jednou z mnoha přehlížených oblastí je i finanční gramotnost, kterou je nutné vštěpovat dětem již od útlého věku.
Po silném růstu české ekonomiky v letech 2018 a 2019 se přiřítil v roce 2020 prudký propad způsobený pandemií, kdy HDP kleslo o 5,3 %. Postupně začalo docházet k zotavování a česká ekonomika se začala vracet na předpandemickou úroveň. Nicméně od poloviny roku 2022 začala stagnovat, především kvůli poklesu domácí spotřeby. I přes tuto stagnaci zůstala investiční aktivita, zejména do nemovitostí, silná. V roce 2023 dokonce investice plošně vzrostly o 6,3 %. Tento nárůst byl způsoben také tím, že drtivou většinu investic drželi, a i nadále drží Češi v nemovitostech, jejichž hodnota v posledních letech rostla.
I když investiční aktivita Čechů roste, je stále nespočet domácností, které si nechávají své finance pod polštářem a nezhodnocují své prostředky vůbec – tedy je silně znehodnocují. Tyto návyky následně dopadají i na jejich potomky a vzniká tak začarovaný kruh finanční NEgramotnosti.
Pokud už dnes nikdo nenaučí děti, jak moc důležité je investovat a starat se o své finance, nečeká je příliš světlá budoucnost. Jak tomu zabránit? Opakovat a zkoušet. Zdravý přístup k penězům se totiž děti samy, a bohužel ani ve škole, nenaučí.
Nejen že reálně hrozí, že dnešní děti do důchodu půjdou bez jakékoliv podpory státu, ale v případě nedostatečné finanční gramotnosti se také zvyšuje riziko finančních potíží v průběhu života. Významným faktorem pro zlepšení finanční gramotnosti u dětí je především rodina, protože ve školách se tomu nevěnuje patřičná pozornost. Jak ale zdravý vztah dětí k financím vytvořit?
Alfou a omegou ke zdravému přístupu k penězům je o financích aktivně a opakovaně mluvit. Ideálně jim ukazovat naší vlastní proaktivitu v jejich správě. Když si děti zvyknou, že peníze nejsou tabu, začnou o nich přemýšlet jinak.
Dalším stupněm je naučit děti spořit. Přisvojí si, že mají za své finance zodpovědnost a že bankovky nerostou na stromech. Způsob, jakým spořit a kde, už je na vás. Vaše ratolest si může odkládat peníze do prasátka, do obálky nebo si klidně může spořit na bankovním účtu. Pokud si bude chtít něco koupit, je na čase probrat sestavování jednoduchého rozpočtu, tedy sepsání příjmů a výdajů. Následně vysvětlit základ toho, že výdaje by nikdy neměly přesáhnout příjmy.
Pro zlepšení představivosti zkuste dětem vysvětlit, jaké mohou mít investiční cíle a proč je spoření užitečné. Pokud si společně stanovíte cíl, například koupit si vlastní telefon za konkrétní částku, můžete spolu vypočítat, kolik je potřeba pravidelně odkládat a za jak dlouho si telefon budou moci pořídit. Děti si reálné situace představí mnohem lépe než abstraktní rozpočet.
Poté, co si dítě zvládne nějakou dobu spořit a rozumně s penězi nakládat, je čas na investiční edukaci. To může probíhat formou různých debat nebo her. Existuje mnoho verzí finančních her, jako jsou například simulace burzy, které jsou přizpůsobeny i pro mladší publikum. Pro starší děti mohou být takové peněžní simulace nejen zábavné, ale také velmi přínosné.
Pokud i vy sami investujete, nechte děti nahlédnout pod pokličku skutečným investicím. Zapojte je do procesu a investujte společně — tím pro ně investování získá na důležitosti a stane se pro ně srozumitelnějším a praktičtějším.
Existuje mnoho způsobů, jak můžete i vy svým dětem spořit na jejich budoucnost tak, aby měly alespoň nějaký finanční základ do dospělého života. Nejdříve je však důležité si rozmyslet, jakou strategii zvolit. Spoření na běžných účtech nebo ukládání peněz „pod polštář“ není vzhledem k inflaci tou nejlepší volbou. Měli byste se proto zaměřit na nástroje, které dokážou vaše úspory alespoň ochránit před inflací a zajistit, že jejich hodnota v průběhu času neklesne.
Jako první se mohou nabízet spořicí účty, které sice vaše úspory v lepších časech ochrání, ale určitě je nezhodnotí jako jiné investiční produkty. Na druhou stranu je riziko, že o vaše finance přijdete, minimalizované.
Některé z tuzemských bank nabízí založení spořicích účtů, stavebního spoření nebo i doplňkové penzijní spoření přímo pro děti. Tyto varianty jsou vhodnější pro ty z vás, kteří preferují mít finance snadno dostupné bez větší volatility jejich hodnoty. To je bohužel spojeno s faktem, že jejich hodnota ani moc neroste.
V dlouhodobějším horizontu se ve většině případů vyplatí využít investičních produktů, které vašim ratolestem zhodnotí finance i několikanásobně. Vybírat můžete z rozmanitého výčtu – od akcií, fondů, nemovitostí až po zlato a další alternativní investice, stejně jako když investujete sami pro sebe.
Velkou část financí vám mohou pojíst vstupní, správní a výstupní poplatky. Na to se určitě při výběru investičních produktů zaměřte. Dobré je ale i vědět, jakou likviditu dané investiční platformy nabízí, tedy jak rychle budete mít peníze k dispozici. V neposlední řadě je třeba zvážit též podmínky následného zdanění po výběru investic.
Pokud vyhledáváte investice se stabilním výnosem a nechcete podstupovat zbytečně vysoké riziko, úvěry zajištěné nemovitostmi mohou být dobrou volbou. Nejenže neplatíte žádné vstupní, správní ani výstupní poplatky, ale každá investice je zajištěna nemovitostí, což minimalizuje riziko s investicí spojené.
Další výhodou je, že výnosy ze zainvestované částky vám chodí každý měsíc a můžete s nimi volně nakládat. Ideální je tyto výnosy zpětně investovat a získávat tak další úroky.
Každý projekt má svou vlastní dobu splatnosti. Nejčastěji se tato doba pohybuje mezi 12-36 měsíci. Je jen na vás, jestli si vyberete spíše projekt s kratší splatností a po uplynutí doby budete chtít peníze investovat znovu do jiného projektu, nebo zvolíte zafixování výnosu třeba na 3 roky. Ať už se rozhodnete jakkoli, po uplynutí doby splatnosti budete mít své peníze opět k dispozici.
Ať už svým dětem spoříte nebo ne, nepodceňujte důležitost jejich finanční gramotnosti. Občas si s nimi o penězích promluvte. Ukazujte jim své vlastní finanční návyky, děti jsou přeci jen nejšikovnější v zrcadlení chování svých rodičů. I drobná zmínka, která vám připadá samozřejmá, může pro vaše děti znamenat zásadní poznatek.
20. 11. 2024
Tradiční nebo moderní volba úvěru aneb vyplatí se mezaninové financování nebo klasický úvěr?31. 10. 2024
7 tipů, jak dostat své finance pod kontroluVýnos
Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.
p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.
Příklad:
Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.
Splatnost
Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.
Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.
Min. investice
Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.
LTV
LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)
LTV udává poměr hodnoty úvěru k hodnotě nemovitosti. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.
Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100
Praha 10, Štěrboholy
Výnos
Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.
p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.
Příklad:
Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.
Splatnost
Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.
Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.
Min. investice
Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.
LTV
LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)
LTV udává poměr hodnoty úvěru k hodnotě nemovitosti. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.
Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100
Nitra - Mlynárce
Výpočet kalkulačky vychází z modelového příkladu investice do jednorázově splatného úvěru (celá jistina splatná na konci splatnosti úvěru). Výnosy jsou investorům vypláceny měsíčně a kalkulačka nepočítá s jejich reinvestováním. Reálné zhodnocení investice se může od modelového příkladu lišit. Jedná se o hrubý výnos, který podléhá zdanění. U RONDY INVEST neplatíte žádné vstupní poplatky ani žádné pravidelné poplatky.