Česká republika vyšla ve srovnání v rámci studie Deloitte Property Index již počtvrté za sebou jako země s nejméně dostupným bydlením ze všech srovnávaných zemí.
Proč tomu tak je, jaké jsou negativní důsledky této nelichotivé bilance a jaký lze očekávat další vývoj na trhu rezidenčních nemovitostí? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujícím článku.
Společnost Deloitte v červenci publikovala tzv. Property Index – jedná se již o 9. ročník statistické studie, která se věnuje vývoji rezidenčního trhu nemovitostí ve vybraných převážně evropských zemích. Jednou ze sledovaných statistik je i dostupnost vlastního bydlení. Aby bylo možné dostupnost vlastního bydlení napříč sledovanými zeměmi srovnat, využívá se ukazatel počtu průměrných ročních příjmů, které jsou zapotřebí ke koupi průměrného bytu o obytné ploše 70 m2. Česká republika se v tomto žebříčku již počtvrté za sebou umístila na nelichotivé první příčce. To znamená, že v rámci 17 srovnávaných zemí, z nichž je 16 evropských a 13 členem Evropské unie, je u nás již od roku 2016 nejméně dostupné bydlení.
Češi k pořízení bytu o výměře 70 m2 potřebují 11,4 násobek ročního příjmu, což znamená, že na něj vydělávají téměř 3x déle, než obyvatelé Portugalska a Belgie, kde jim na pořízení stejného bytu postačuje pouze 4,0 resp. 4,1 násobek ročního příjmu.
Dostupnost vlastního bydlení – vyjádřená v násobcích průměrných hrubých ročních příjmů, které jsou zapotřebí ke koupi bytu o obytné ploše 70 m2
Zdroj: Deloitte – Property Index, 07/2020
Malé byty jsou nejžádanější
Jedním z negativních důsledků špatné dostupnosti bydlení v České republice je rostoucí zájem o malé byty a s tím spojené zaměření developerů na výstavbu malých bytů. Jednoduše proto, že větší byt si prostě většina Čechů nemůže dovolit. Češi sice bydlí ve větších bytech, než tomu bylo před rokem 1989, kdy průměrná obytná plocha bytové jednotky činila 45 m2, nicméně se stávající průměrnou obytnou plochou 78 m2 se stále nacházíme výrazně pod průměrem všech zemí Evropské unie, který činí 96 m2.
[blog_offers_mobile]
Pokud bychom se podívali na jednotlivé dispozice bytů, pak ještě před třemi lety měl nabízený byt o dispozici 1+kk průměrnou velikost 40 m2, zatímco letos je to již pouze 33 m2. Podobně se u pražských novostaveb s dispozicí 2+kk snížila za poslední tři roky průměrná plocha z 59 na 54 m2, u dispozice 3+kk pak z 87 na 83 m2. Nevídaný zájem o menší byty s dispozicemi 1+kk a 2+kk dokládá i rostoucí podíl těchto dispozic na celkových prodejích bytů, který se u novostaveb v Praze a Brně pohybuje okolo 70 %. Za nárůstem oblíbenosti malých bytů je možné hledat i demografický vývoj, kdy stále větší procento lidí žije jako „single“, pro které je jedno či dvoupokojový byt většinou naprosto dostačující. V neposlední řadě jsou malé byty atraktivní i pro investory, kteří si zpravidla raději koupí dva menší byty než jeden velký. Velký zájem o malé byty pak způsobuje, že cena za 1 m2 bytu s dispozicí 1+kk bývá výrazně vyšší než cena za 1 m2 bytu s dispozicí 3+kk, přičemž lze očekávat, že tato disproporce se bude do budoucna dále zvětšovat.
Důvodů, proč mají Češi nejméně dostupné bydlení z celé sedmnáctky srovnávaných zemí, je hned několik. K těm nejvýznamnějším patří pomalý povolovací proces, který způsobuje, že na trh se dostává jen omezené množství bytů a rodinných domů, které nedokáže uspokojit poptávku. Dalšími faktory jsou nárůst inflace, kdy rostoucí ceny stavebních materiálů a prací se samozřejmě promítají v rostoucích cenách nemovitostí. V neposlední řadě jsou to relativně nízké úrokové sazby, které způsobují, že domácnosti si mohou na pořízení vlastního bydlení výhodně půjčit. V důsledku těchto a dalších faktorů ceny rezidenčních nemovitostí v posledních letech výrazně rostly, a to bohužel rychleji než příjmy obyvatel, čímž docházelo ke zhoršování dostupnosti bydlení.
Ceny nových i starších bytů navzdory stávající situaci okolo COVID-19 i nadále rostou. Metr čtvereční v pražské novostavbě se ve druhém čtvrtletí letošního roku v průměru prodával za 108 261 Kč, což představuje meziroční nárůst o více než 6 %. Metr čtvereční staršího bytu v Praze se ve druhém kvartále letošního roku prodával v průměru za 101 663 Kč, přičemž před rokem se tato cena pohybovala ještě pod hranicí 90 tisíc Kč. Došlo tak k meziročnímu nárůstu o více než 13 %. Ceny nemovitostí rostou i v regionech mimo Prahu – v meziročním srovnání se jedná o nárůst okolo 7 %.
Průměrná cena nových a starších bytů v Praze
Zdroj: Trigema, Skanska Reality a Central Group
V posledních týdnech úrokové sazby hypotečních úvěrů u většiny bank dále poklesly, což se v červnu pozitivně projevilo na počtu poskytnutých hypoték (7 621 ks), který byl nejvyšší od listopadu 2018. V následujících týdnech mohou hypotéky i nadále nepatrně zlevňovat, což může společně s faktem, že nedochází k výraznějšímu zhoršení finanční situace domácností, v následujících měsících opětovně podpořit poptávku po nemovitostech.
Rezidenční nemovitosti i nadále zůstávají atraktivní příležitostí pro české i zahraniční investory jakožto významný uchovatel hodnoty. Z pohledu drobného investora však může být omezující potřeba relativně vysokého vstupního kapitálu a nedostatek znalosti realitního trhu. Z tohoto pohledu jsou vhodnou alternativou investice do aktiv zajištěných nemovitostmi.
[blog_offers_mobile]
Takovéto investice zajištěné nemovitostí nabízí například i naše společnost RONDA INVEST a.s., která na jedné straně poskytuje flexibilní financování malým a středním podnikatelům podnikajícím na území České republiky a na straně druhé umožňuje investorům do těchto úvěrů investovat. Drobní investoři tak mají příležitost investovat do zajímavých projektů zajištěných nemovitostmi, k nimž by se jinak jako individuální investoři nedostali.
Každý nový investor, který investuje alespoň 10.000 Kč, nyní získá navíc bonus 250 Kč. Bonus Vám vyplatíme s prvním měsíčním výnosem. A když nás doporučíte dál, můžete získat dalších 250 Kč za každé doporučení.
ZAŽÁDEJTE SI O BONUS NA TÉTO STRÁNCE
Chcete se dozvědět, jak investování do úvěrů funguje? Podívejte se na další informace na TÉTO STRÁNCE, nebo nás kontaktujte na bezplatné telefonní lince 800 023 099, e-mailu: info@rondainvest.cz nebo na chatu (vpravo dole na stránce).
20. 11. 2024
Tradiční nebo moderní volba úvěru aneb vyplatí se mezaninové financování nebo klasický úvěr?31. 10. 2024
7 tipů, jak dostat své finance pod kontroluVýnos
Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.
p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.
Příklad:
Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.
Splatnost
Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.
Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.
Min. investice
Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.
LTV
LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)
LTV udává poměr hodnoty úvěru k hodnotě nemovitosti. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.
Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100
Praha 10, Štěrboholy
Výnos
Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.
p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.
Příklad:
Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.
Splatnost
Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.
Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.
Min. investice
Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.
LTV
LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)
LTV udává poměr hodnoty úvěru k hodnotě nemovitosti. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.
Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100
Nitra - Mlynárce
Výpočet kalkulačky vychází z modelového příkladu investice do jednorázově splatného úvěru (celá jistina splatná na konci splatnosti úvěru). Výnosy jsou investorům vypláceny měsíčně a kalkulačka nepočítá s jejich reinvestováním. Reálné zhodnocení investice se může od modelového příkladu lišit. Jedná se o hrubý výnos, který podléhá zdanění. U RONDY INVEST neplatíte žádné vstupní poplatky ani žádné pravidelné poplatky.