Na poslední den v říjnu připadá Světový den spoření. K jeho příležitosti vám přinášíme sedm tipů, které vám pomohou dostat své finance pod kontrolu a najít efektivní nástroje ke zhodnocení úspor. Češi se obecně v investiční aktivitě zlepšují, ale stále značná část nechává své úspory na běžných účtech. Pokud i vy tápete v tom, jak zhodnotit své peníze a do čeho investovat v roce 2024, přečtěte si následující přehled. Ten vám odkryje jednoduchost investic a představí další možnosti, jak efektivně zhodnotit své finance.
Prvním krokem ke zdravému přístupu k penězům je získat přehled o svých výdajích. Jak říká známý americký investor a filantrop Warren Buffett: „Pokud si kupujete věci, které nepotřebujete, brzy budete muset prodávat věci, které potřebujete.” Pokud budete mít jasnou představu o tom, co si pořizujete a zda to opravdu potřebujete, jste na dobré cestě k finančnímu zdraví.
Zvažte, co vám pro evidenci výdajů poslouží nejlépe. Využít můžete různé aplikace nebo i jen tužku a papír. Některé aplikace českých bank dokonce nabízejí přehled vašich výdajů podle jednotlivých kategorií. Máte tak efektivní kontrolu bez práce. Jakmile budete mít ucelený přehled o svých výdajích a zajistíte, že nepřesahují vaše příjmy, je čas začít odkládat peníze stranou. Pokud vaše výdaje přesahují příjmy, zkuste si stanovit konkrétní měsíční limit, který nebudete moci překročit.
Máte stále pocit, že se ve finanční oblasti úplně neorientujete a máte v ní mezery? Snadným prvním krokem může být přihláška na finanční kurz, workshop nebo webinář, který vám bude svým pojetím sympatický. Investice do sebe a svých znalostí jsou bezpochyby skvělou volbou, která vám v budoucnu může ušetřit nemalé peníze. Pokud už budete přemýšlet nad touto variantou, zaměřte se také na rozvoj investičních znalostí v oblasti daní a účetnictví. Svět se neustále mění a pokud chceme držet krok, musíme se neustále vzdělávat a vyvíjet se spolu s ním.
Jakákoliv částka, kterou každý měsíc uspoříte, je nepochybně krok správným směrem. Pokud si však ve spoření vytvoříte systém, bude pro vás mnohem snazší do budoucna kalkulovat se svými příjmy a efektivněji spořit. Jako inspiraci můžete použít pravidlo 50/30/20. 50 % svého příjmu přidělte nezbytným potřebám jako jsou nájem, energie a potraviny, 30 % alokujte na osobní výdaje a 20 % patří úsporám a investicím. Pravidlo samozřejmě není dogma, a tak si ho v rámci možností upravte vašim největším potřebám.
I když se to na první pohled nemusí zdát, podepisování smluv může být skutečně oříšek, zejména v případě půjček, hypoték nebo dokonce online investic. Pokud neznáte základní ekonomické pojmy a nevíte, co znamená úroková sazba nebo fixace, můžete se ocitnout v nepříjemné situaci, a nakonec podepsat smlouvu s nevýhodnými podmínkami.
Nemáte čas navštěvovat finanční kurzy? I s tím se dá pracovat. Mnoho finančních a investičních platforem sdílí na svých sociálních sítích vzdělávací obsah, který vám při pravidelném sledování poskytne alespoň základní přehled o ekonomické situaci a různých možnostech investování v ČR i zahraničí.
Jakmile se v základech spoření budete cítit jako ryba ve vodě, nastává čas zamyslet se nad tím, do čeho investovat. Před výběrem investiční strategie byste měli provést důkladnou rešerši. Je důležité mít přehled o různých typech investic a rizicích, která s nimi souvisejí. Pokud byste si například bez rozmyslu zvolili akciový index S&P 500 s úmyslem použít peníze za rok, nebylo by to příliš rozumné, protože v krátkodobém horizontu riskujete ztrátu kvůli výrazným výkyvům v jeho hodnotě.
Máte už svého favorita? Než se rozhodnete, zvažte investici s menšími částkami. Tímto způsobem si jednoduše a efektivně vyzkoušíte, jak daná investiční platforma funguje. Nezapomeňte také zahrnout do své rešerše recenze vybraných platforem a pročíst si různá diskuzní fóra. Tam často naleznete názory skutečných investorů, kteří sdílejí své zkušenosti s fungováním jednotlivých platforem.
Ještě si nejste úplně jisti, jestli je daný investiční produkt to nejlepší řešení, případně v jak dlouhém investičním horizontu? Máme pro vás jedno doporučení – využívejte investiční kalkulačky. Ty jsou dnes součástí už téměř každé online platformy a přehledně vám ukážou předpokládaný výnos v čase. U některých najdete například i optimistické nebo pesimistické scénáře, podle toho, jak se může v budoucnu vyvíjet ekonomická situace.
Obecně se alternativní investice do nemovitostí neřadí mezi investice s nejvyšším výnosem ve srovnání s jinými investičními produkty, ale rozhodně patří mezi ty s nejstabilnějším výnosem. Je to z toho důvodu, že mají tendenci udržovat hodnotu a zároveň generovat pravidelný příjem z pronájmu.
Ptáte se, jak začít investovat do nemovitostí, i přesto že nemáte zatím dostatečný kapitál ke koupi? Další možností by pro vás mohly být alternativní investice do úvěrů zajištěných nemovitostmi. Je to varianta, která vám umožní investovat už od menších částek navíc s minimálním rizikem. Každý úvěr je totiž zajištěn nemovitostí v likvidní lokalitě s LTV do 70 %.
Naše platforma se specializuje na financování developerských projektů i dalších klientských záměrů, do nichž následně umožňujeme investovat drobným investorům, kteří se tak mohou podílet na výnosech spolu s námi.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoli formu investování, je důležité začít co nejdříve. Čím dříve začnete, tím rychleji získáte dovednosti a znalosti potřebné k efektivnímu řízení svých financí. Vaše osobní zkušenost bude tím nejcennějším nástrojem na cestě k dosažení vašich investičních cílů.
Výnos
Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.
p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.
Příklad:
Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.
Splatnost
Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.
Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.
Min. investice
Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.
LTV
LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)
LTV udává poměr hodnoty úvěru k hodnotě nemovitosti. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.
Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100
Nitra - Mlynárce
Výpočet kalkulačky vychází z modelového příkladu investice do jednorázově splatného úvěru (celá jistina splatná na konci splatnosti úvěru). Výnosy jsou investorům vypláceny měsíčně a kalkulačka nepočítá s jejich reinvestováním. Reálné zhodnocení investice se může od modelového příkladu lišit. Jedná se o hrubý výnos, který podléhá zdanění. U RONDY INVEST neplatíte žádné vstupní poplatky ani žádné pravidelné poplatky.