Zlaté časy bank, těžké časy střadatelů
Tuzemské banky mají za sebou nejlepší rok v historii. Podle předběžných dat centrální banky vydělaly téměř 90 miliard korun. Oproti předchozímu roku asi o 9 miliard více. Čekali bychom, že s tím porostou i výnosy střadatelů - opak je ale pravdou.
Reading Time: 2 minutesBanky si připisují tučné zisky
Do rekordního hospodářského výsledku českých finančních domů se zásadním způsobem promítly atraktivně úročené úložky u centrální banky. Banky mají u ČNB uloženo přibližně 2,8 bilionu korun, které byly až do 6. února 2020 úročeny 2 %. Jejich výnos z úložek u ČNB tak činil okolo 50 miliard korun, tedy více než polovinu celkového loňského zisku. Jen pro představu – v listopadu 2013, tedy v době před zahájením devizových intervencí ze strany ČNB, měly banky u ČNB uloženo pouze 455 miliard korun, což je zhruba 6x méně než nyní. Základní úroková sazba, za níž si u ČNB mohou komerční banky ukládat přebytky likvidity (tzv. 2T repo sazba) tehdy činila 0,05 %.
7. února 2020 ČNB zvedla 2T repo sazbu dokonce na 2,25 %. To vše za situace, kdy globální ekonomika zpomaluje a základní sazba Evropské centrální banky pro banky v rámci měnové unie je v minusu. Této situace hojně využívají zahraniční mateřské společnosti tuzemských bank přeléváním kapitálu do ČR a jeho výhodným uložením u ČNB. Tyto náklady centrální banky platíme my všichni.
Nejnovější zajištěné investice
Rodinné domy Praha - Štěrboholy 7,9 % p.a. Vila Praha - Vinohrady, Jesenice u Prahy 8 % p.a. Pozemky Kladno - Motyčín 8,1 % p.a.Střadatelé mají důvodů k radosti jen pramálo
Základní sazby vyhlašované centrální bankou tedy loni rostly a s nimi i úroky z úvěrů – například průměrný roční úrok z firemních úvěrů podle ČNB vzrostl ze 3 % na 3,6 %. V této situaci bychom očekávali, že výrazněji porostou také úroky z klientských vkladů. Opak je však pravdou – výnosy drobných střadatelů nerostly buď vůbec anebo jen nepatrně – například klientské vklady s dohodnutým termínem splatnosti vzrostly z průměrných 1,45 % ročně v lednu 2019 na 1,52 % v závěru roku. Banky si tedy zvýšily svou marži na úkor nás drobných střadatelů, kdy levně přijaté peníze umístily do lépe úročených úvěrů nebo je uložily s bezpracným výnosem 2 % u centrální banky.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen dosáhla letos v lednu 3,6 %. Zhodnocení peněz na bankovním běžném účtu, spořicím účtu nebo termínovaném vkladu v naprosté většině případů nepřesáhne 1,5 % ročně.
Není těžké si dopočítat, že pokud za těchto podmínek necháme ležet naše pracně vydělané peníze v bance, reálně proděláme více než 2 % za rok. A to už je hodně silná káva.
Řešení existuje – bezpečně a přesto s atraktivním výnosem
Stále více drobných střadatelů se proto poohlíží po možnostech, jak volné peníze bezpečně investovat a získat zajímavý výnos, který překoná inflaci. Příležitostí kupodivu není mnoho. V podílových fondech často padne velká část výnosů na poplatky, vyznat se v záplavě firemních dluhopisů také není jednoduché, navíc zpravidla nejsou ničím zajištěny.
Zajímavou alternativou jsou investice do úvěrů zajištěných bonitními nemovitostmi na území ČR, jaké nabízí například naše společnost RONDA INVEST. Investice jsou bez jakýchkoliv vstupních i pravidelných paušálních poplatků. Fungování produktu je možné si vyzkoušet na krátkodobé investici v řádech několika málo měsíců. I při takto krátké investici je možné realizovat zajímavý výnos až 6 % p.a.
Nyní navíc odměňujeme všechny nové investory bonusem 500 Kč, váš výnos se tak ještě zvýší. Investovat lze již od 10 000 Kč, a to i online z pohodlí vašeho gauče.
Pro více informací neváhejte zavolat na bezplatnou linku 800 023 099 nebo osobně navštivte naši pobočku v ulici Olivova 4, Praha 1 v administrativním centru Bredovský Dvůr.