Jde bezpečně investovat v dobách velké nejistoty?
Akciové trhy zaznamenaly nejprudší propady od krizových let 2008 a 2009. Propady trhů jsou reakcí na velkou nejistotu způsobenou celou řadou faktorů. K těm nejvýznamnějším patří šíření koronaviru, ropná cenová válka mezi Saudskou Arábií a Ruskem, obchodní válka mezi USA a Čínou a zpomalující evropské ekonomiky.

Co na to investoři?
Nabízí se otázka, kam umístit volné prostředky v této době, kdy na trzích vládne panika? Nejeden investor v těchto těžkých časech hledá pro své peníze bezpečný přístav, který by dokázal pokrýt inflaci a vydělat i něco navíc. To vše bez nutnosti podstoupení zbytečného rizika, které v této době investoři vnímají více než kdy jindy.
Kam se příliš nevyplatí investovat?
Už nějakou dobu nedává příliš velký smysl investovat do dluhopisů, do vládních kvůli nízkému či zápornému výnosu a do korporátních z důvodu vyšší rizikovosti. Z důvodu obchodních válek a slábnoucí výkonnosti čínské ekonomiky je dobré se vyhnout také komoditám.
Snad s jedinou výjimkou, kterou je zlato. Tento drahý kov je v dobách nejistoty tradičním bezpečným přístavem. A cena zlata v posledních týdnech pochopitelně také vystřelila vzhůru, přičemž další nárůst je ještě možné očekávat. Jakmile se však situace na trzích uklidní, stává se zlato investicí s dlouhodobě nezajímavou či spíše tragickou výkonností.
Nejnovější zajištěné investice
Stavební pozemky Dolní Břežany 9 % p.a. Bytový dům Praha - Vinohrady 8,5 % p.a.Nemovitosti to jistí
Kritérium dlouhodobě bezpečného přístavu splňuje pro většinu lidí investice do nemovitostí. Ceny nemovitostí jsou na českém realitním trhu poměrně dobře předvídatelné a jejich vývoj je stabilní. Investice do nemovitosti nabízené k pronájmu dává smysl i v případě stagnace či drobné korekce cen realit, která za stávající situace na trhu může přijít. Z pohledu běžného střadatele však může být velmi omezující potřeba relativně vysokého vstupního kapitálu a nedostatek znalosti realitního trhu.
Z tohoto pohledu jsou vhodnou alternativou realitní fondy nebo investice do úvěrů zajištěných nemovitostmi. Vedle bezpečnosti je důležitým hlediskem také nákladovost produktu, která zásadním způsobem ovlivňuje výnos. Investování v realitních fondech je spojeno s vysokými vstupními poplatky (1,5 – 5 % z investované částky) a také průběžnými manažerskými poplatky. Z hlediska výnosnosti tedy vychází lépe P2P (peer-to-peer) nebo P2B (peer-to-business) investice do úvěrů zajištěných nemovitostmi.
Světlou budoucnost je možné předpovídat především P2B platformám zaměřujícím se na financování malých a středních podnikatelů, protože tyto subjekty jsou důležitým pilířem a hnacím motorem každé ekonomiky.
K těmto P2B platformám patří i společnost RONDA INVEST, která nabízí svým klientům – fyzickým i právnickým osobám možnost investovat do životaschopných nemovitostních projektů na území ČR se zhodnocením až 6 % ročně. Výše poskytovaného úvěru zpravidla nepřesahuje 70 % hodnoty nemovitosti, zbývajících 30 % tak představuje polštář pro případné cenové výkyvy na trhu nemovitostí. Výnos je sice nižší než u jiných platforem, riziko spojené s investicí je ale díky zajištění minimální.
Investovat je možné od 10.000 Kč, a to i ONLINE z pohodlí odkudkoliv. Výnos je investorům vyplácen každý měsíc na jejich účet. Investice u RONDY navíc není spojena s žádnými vstupními ani pravidelnými paušálními poplatky.