Vysoká inflace a úspory
Nejčerstvější data z úterý 10.8.2021 od českého statistického úřadu ukázala, že meziroční nárůst spotřebitelských cen dosáhnul v červenci 3,4 procenta. Je to o 0,6 procentního bodu více než v červnu. Česká národní banka (ČNB) původně odhadovala inflaci kolem 3 procent. Aktuálním vývojem byli překvapeni i někteří ekonomové a analytici, ačkoliv se počítalo s dalším nárůstem inflace v dalších měsících. Jak se bude inflace vyvíjet dál? Na co si dát pozor a proč je sledování inflace důležité i pro vás?

V 1. čtvrtletí roku 2021 vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda na 35 285 Kč, takže při inflaci 3,4 % si měsíčně teoreticky budete moct dovolit utratit o zhruba 1200 Kč méně než dříve.
Co nejvíce zdražuje?
Nejvíce vzrostly právě ceny automobilů, protože kvůli nedostatku materiálů k výrobě a odstávce některých provozů během koronaviru, jich je nedostatek. Důsledkem toho jsou dražší i ojeté vozy. V průměru tedy růst cen u automobilů tvoří 5,4 procenta. Pohonné hmoty a oleje vzrostly dokonce o 18,5 procenta.
V červenci také stále zdražovaly potraviny, nápoje a bydlení. Nejvíce zdražila zelenina a brambory. Dokonce i pivo zdražilo o 6,9 procenta a tabákové výrobky o 8,4 procenta. V porovnání s předchozími položkami maso zdražilo jen mírně, a to o 1,4 procenta. V důsledku uzávěr zdražují i restaurace a kavárny, a to v průměru o 4,4 procenta. Nájemné v bytech zdražilo oproti loňskému červenci o 2,5 procenta. To lze snadno vysvětlit opětovným přílivem turistů, kteří poptávají krátkodobé ubytování. Zároveň vodné a stočné se zvýšilo o 5,5 procenta. Elektřina naopak zlevnila o 3,4 procenta.