Rondablog

8. 9. 2023
5 minut čtení

Jak ušetřit peníze v době recese

Rostoucí počet domácností uvádí, že nemohou vystačit s rodinnými financemi na běžný chod. Vysoká inflace spolu s dalšími ekonomickými faktory neustále brzdí spotřební aktivitu Čechů a drží ekonomiku v recesi. Tím rozumíme mezičtvrtletní pokles sezónně očištěného reálného čtvrtletního HDP v alespoň dvou po sobě následujících čtvrtletích. I v této době však lze ve svém každodenním stereotypu najít způsoby, kde na denní bázi ušetřit. Pojďme se na téma úspor podívat do hloubky.

Jak ušetřit peníze v době recese Reading Time: 5 minutes

Už šetříte? Máte z poloviny vyhráno.

I přesto, že je ekonomická recese strašákem velké části populace, je důležité nepropadat panice. Existuje mnoho způsobů, jak své výdělky ušetřit a dokonce zhodnotit. Pokud patříte mezi ty, kteří už se naučili o své finance starat a měsíčně si část výdělku odkládat, máte z poloviny vyhráno. Ušetřit totiž alespoň část z měsíčního příjmu je základní stavební kámen. Začít můžete s nižší částkou, kterou budete postupně zvyšovat.

Určitě jste slyšeli o pravidle 50/30/20. To je modelový příklad, ke kterému byste se měli časem dopracovat. 50 % vašeho příjmu by mělo pokrýt nutné výdaje jako je nájem nebo energie, 30 % na osobní potěšení a 20 % právě na úspory. Kde ale začít?


ZAJISTĚTE SE NA BUDOUCNOST:
INVESTUJTE ONLINE


Porovnejte své příjmy a výdaje

Mít přehled o svých financích je alfa a omega zdravé finanční gramotnosti. Existuje mnoho způsobů, jak své výdaje evidovat– excelové tabulky, mobilní aplikace nebo i obyčejný papír a tužka. Pokud jsou vaše výdaje vyšší než příjmy, je třeba začít přemýšlet nad tím, jak své náklady snížit, aby se při nejmenším vyrovnaly příjmům.

Zároveň si stanovte měřitelné cíle, které si průběžně kontrolujte. Je na vás, zda si zvolíte týdenní, měsíční nebo čtvrtletní období. Poté, co se vám podaří dosáhnout jednoho cíle, můžete se posunout k vyšším částkám. Jak se říká, každá koruna se počítá.

Jak tedy začít opravdu šetřit?

Možností je celá řada. Sepsáním seznamu výdajů můžete narazit na problémové oblasti, ve kterých utrácíte nejvíce. Vidíte něco, co přece jen lze pokrátit? Teď se přesuňme ke konkrétním tipům, které může implementovat do svého běžného života každý z nás.

Levnější nákupy

  • Patříte mezi ty, co v supermarketu nakoupí, co jim přijde pod ruku? Napište si jídelníček na pár dní dopředu. Koupíte tak jen to, co se vám hodí a zároveň se vyvarujete zbytečnému vyhazování prošlých potravin. To platí i pro obědy v práci, pokud si budete vařit doma (třeba i na více dní dopředu), ušetříte za obědy v restauracích.

Ušetřete za energie a neplýtvejte vodou

  • Místo plně napuštěné vany se raději osprchujte a vodu zastavte vždy, když se mydlíte. Při čištění zubů také nemusíte pouštět vodu 3 minuty v kuse zbytečně. Dejte si také ruku na srdce, zda poctivě zhasínáte v místnostech, kde se aktuálně nepohybujete.

Využívejte slevové kupóny a věrnostní programy

  • Každý obchod nebo supermarket poskytuje slevové akce. Těch můžete pravidelně využívat a uvidíte, že váš nákup může být až o třetinu levnější. Zároveň lze získat slevu z klubových akcí skrze věrnostní programy a odměny na vaší platební kartě. Na těch můžete sbírat body nebo kupóny, se kterými časem získáte třeba i nějaký produkt zdarma.

Přemýšlejte nad nákupy oblečení

  • Pokaždé si položte otázku: „Opravdu tenhle kus oblečení potřebuju a využiju?” Uvidíte, že v polovině případů si finální frontu u pokladny rozmyslíte. Protřiďte si nejprve svůj šatník a jistě na vás vykouknou pěkné kousky, které už ani nevíte, že ještě máte.

Zamyslete se nad přebytečnými měsíčními výdaji

  • Platíte si předplatné na pěti různých televizních platformách, máte prémiové účty, které nevyužíváte nebo si platíte permanentku v posilovně, kde vás už nějakou chvíli nikdo neviděl? Přesně tohle jsou výdaje, které z ušetřené pětistovky udělají několik tisíc. Omezte předplatné jen na to, co opravdu využijete a pokud nevyužíváte fitness permanentku, raději se odhodlejte jít běhat ven.

Využijte MHD

  • Pokud patříte mezi ty, co se raději svezou autem, zamyslete se nad tím, zda je nezbytné ho denně využívat. Ve většině případů strávíte cestou podobné množství času, a především je jízdné několikanásobně levnější než správa vašeho automobilu. Jako bonus získáte dobrý pocit z ochrany planety😉.

Spojte příjemné s užitečným

  • Máte zlozvyky, na které nejste pyšní? Cigarety a alkohol patří mezi velmi vysoké měsíční výdaje, které navíc neprospívají zdraví. Pokud se vám podaří nákupy těchto produktů alespoň omezit, ušetříte nemalé peníze. Přesně tyto částky si místo platby v obchodě můžete rovnou odkládat mezi úspory. A uvidíte, že za měsíc vyběhnete schody rychleji než kdy jindy.

Naspořeno už máte, co teď?

Ve chvíli, kdy jste schopni každý měsíc stabilně spořit a úspory dosahují úrovně několika platů, je čas se poohlédnout po tom, jak vaše úspory začít efektivně zhodnocovat. Možností je nespočet, záleží spíše na vaší osobní preferenci a vašem investičním horizontu.

Češi nejvíce využívají spořicí účty, které jsou mezizastávkou mezi necháním peněz na běžném účtu a zhodnocením peněz investováním. Spořicím účtem určitě nic nezkazíte a pokud zatím nejste v investicích příliš zběhlý, je určitě dobrou počáteční volbou. Jakou má spořicí účet nevýhodu? Úrok z banky je zpravidla o hodně nižší než samotná inflace, tudíž vaše úspory ztrácí reálnou hodnotu.

Další variantou s nízkým rizikem ztráty prostředků jsou termínované vklady nebo stavební spoření. Ty se ovšem hodí jen pro ty, co své úspory na delší dobu nebudou potřebovat. Zde si je nemůžete vybrat dříve než v předem sjednané lhůtě.

Je dobré zmínit i více rizikové investice, mezi které nepochybně patří akcie a dluhopisy. Riziko vězí především v kolísavé ceně, která se pohybuje jak do kladných, tak i záporných hodnot. Zároveň je potřeba se na poli investic pohybovat už nějakou dobu a vynaložit čas jejich studováním, protože v těchto oblastech je klíčová znalost trhu. Naproti tomu je tento vynaložený čas často odměněn vyšším výnosem.

Kombinace nízkého rizika a atraktivního výnosu?

Pokud nechcete jít do zbytečného rizika a zároveň chcete získat solidní výnos, můžete využít stále oblíbenější investice do úvěrů zajištěných nemovitostmi. Je to skvělá alternativa k rozšíření portfolia a zároveň se hodí i pro začínající investory, kteří se v oblasti investic teprve rozhlížejí.

Jak to funguje? Ronda Invest poskytne firmě z vlastních prostředků úvěr ve výši 2 – 100 mil. Kč. Následně umožníme investorům investovat do poskytnutého úvěru formou tzv. participací. Výnosy se vám počítají od prvního dne investování a na nic tedy nečekáte, na rozdíl od jiných crowdfundingových platforem. Abychom si udrželi vysoký standard poskytovaných úvěrů, vyžadujeme jako zajištění bonitní nemovitost ideálně rezidenčního charakteru. Tyto nemovitosti by se měly nacházet v atraktivní lokalitě, buďto hlavního města nebo jiného krajského města s dobrou dostupností. Jako zajištění akceptujeme různé typy nemovitostí, například byty, rodinné domy, činžovní domy, případně pozemky v pokročilém stádiu stavebního řízení, nebo kvalitní komerční nemovitosti. LTV, poměr výše úvěru k hodnotě zajištění, akceptujeme do maximální výše 80 %. Nejčastěji se ale tato hodnota v RONDA INVEST pohybuje kolem 50–70 %.


ZAJISTĚTE SE NA BUDOUCNOST:
INVESTUJTE ONLINE


Chcete se přidat mezi naše spokojené investory? Proces je jednoduchý. Jen se zaregistrujete, ověříte svoji totožnost a vyberete investici dle vaší preference. Poté už si zašlete vámi zvolenou částku a investice je aktivována. Investovat u nás navíc můžete již od 1 000 Kč. Vybírat můžete podle mnoha parametrů, v našem případě jsou ty nejběžnější: doba splatnosti úvěru, výnos, LTV, kvalita zajištění úvěru.

Jaký způsob spoření nebo zhodnocení si vyberete, je už jen na vás. Hlavní je začít a vytrvat, protože spoléhat se na dostatečný důchod od státu je při nejmenším velmi riskantní. 😉

 

Líbil se Vám tento článek?

Kateřina Hájková
Autor:
Eliška Horáková
Online Marketing Specialist

Mohlo by Vás zajímat

25. 7. 2024

Nemovitostní fondy v roce 2023. Zlatý důl nebo zbytečná ztráta?

28. 6. 2024

Jak efektivně spořit na penzi v roce 2024

20. 6. 2024

Kam investovat: nemovitost na hypotéku nebo online investice do nemovitostí

30. 5. 2024

Reálné nebo finanční investice? A proč ne obojí?

Zajištěné investice

AKCE
Rodinné domy
Výnos p.a.
8,362 %

Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.

p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.

Příklad:

Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.

Splatnost
18 měsíců

Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.

Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.

Tato investice má splatnost 31. 1. 2026.

Min. investice
1 000 Kč

Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.

LTV
64,75 %

LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)

LTV udává poměr hodnoty nemovitosti k hodnotě úvěru. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.

Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100

(3. etapa)
Rodinné domy
Praha - Štěrboholy
EUROVÁ INVESTICE
Pozemky
Výnos p.a.
7,5 %

Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.

p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.

Příklad:

Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.

Splatnost
24 měsíců

Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.

Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.

Tato investice má splatnost 31. 7. 2026.

Min. investice
50 €

Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.

LTV
43,73 %

LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)

LTV udává poměr hodnoty nemovitosti k hodnotě úvěru. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.

Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100

(6. etapa)
Pozemky
Nitra (Mlynárce)
KALKULAČKA
KOLIK CHCETE INVESTOVAT?
NA JAK DLOUHO?
24 měsíců
PŘI VÝNOSU
9 % p.a.
OČEKÁVANÝ VÝNOS

Výpočet kalkulačky vychází z modelového příkladu investice do jednorázově splatného úvěru (celá jistina splatná na konci splatnosti úvěru). Výnosy jsou investorům vypláceny měsíčně a kalkulačka nepočítá s jejich reinvestováním. Reálné zhodnocení investice se může od modelového příkladu lišit. Jedná se o hrubý výnos, který podléhá zdanění. U RONDY INVEST neplatíte žádné vstupní poplatky ani žádné pravidelné poplatky.