Vysoká inflace požírá lidem úspory
Nejčerstvější data z úterý 10.8.2021 od českého statistického úřadu ukázala, že meziroční nárůst spotřebitelských cen dosáhnul v červenci 3,4 procenta. Je to o 0,6 procentního bodu více než v červnu. Česká národní banka (ČNB) původně odhadovala inflaci kolem 3 procent. Aktuálním vývojem byli překvapeni i někteří ekonomové a analytici, ačkoliv se počítalo s dalším nárůstem inflace v dalších měsících. Jak se bude inflace vyvíjet dál? Na co si dát pozor a proč je sledování inflace důležité i pro vás?

Proč si dát pozor na inflaci?
Běžný člověk pociťuje prudký nárůst inflace každý den. Za své stále stejné peníze si může koupit menší objem zboží i služeb. V 1. čtvrtletí roku 2021 vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda na 35 285 Kč, takže při inflaci 3,4 % si měsíčně teoreticky budete moct dovolit utratit o zhruba 1200 Kč méně než dříve. Tedy potraviny, benzín a služby zdražují a vy si za stále stejnou mzdu koupíte všeho o něco méně. Úplně stejně se inflace projeví na vašich úsporách. Pokud máte nějaké prostředky v peněžence, na běžném účtu nebo doma od polštářem, inflace vám z nich ukrajuje procenta. Zatímco dříve byste si za uspořený obnos koupili třeba ojeté auto, dnes vám stejná částka jako před rokem stačit pravděpodobně nebude.
Co nejvíce zdražuje?
Nejvíce vzrostly právě ceny automobilů, protože kvůli nedostatku materiálů k výrobě a odstávce některých provozů během koronaviru, jich je nedostatek. Důsledkem toho jsou dražší i ojeté vozy. V průměru tedy růst cen u automobilů tvoří 5,4 procenta. Pohonné hmoty a oleje vzrostly dokonce o 18,5 procenta. V červenci také stále zdražovaly potraviny, nápoje a bydlení. Nejvíce zdražila zelenina a brambory. Dokonce i pivo zdražilo o 6,9 procenta a tabákové výrobky o 8,4 procenta. V porovnání s předchozími položkami maso zdražilo jen mírně, a to o 1,4 procenta. V důsledku uzávěr zdražují i restaurace a kavárny, a to v průměru o 4,4 procenta. Nájemné v bytech zdražilo oproti loňskému červenci o 2,5 procenta. To lze snadno vysvětlit opětovným přílivem turistů, kteří poptávají krátkodobé ubytování. Zároveň vodné a stočné se zvýšilo o 5,5 procenta. Elektřina naopak zlevnila o 3,4 procenta.
Nejnovější zajištěné investice
Stavební pozemek Jesenice 8,7 % p.a. Rodinné domy Chocerady 8,7 % p.a. Pozemky Bratislavský kraj Hamuliakovo 7,5 % p.a.ZAJISTĚTE SE NA BUDOUCNOST:
INVESTUJTE ONLINE
Jak se bránit inflaci?
Nejlepší obranou proti inflaci je investice. Pokud máte uspořené prostředky, je nutné si spočítat předpokládanou míru inflace a následně tuto míru překonat. To znamená, že v ideálním případě se vám z vaší investice musí každý rok vrátit alespoň kolem 3 % z vašich peněz a případně jakékoliv poplatky, které za investování zaplatíte. Cokoliv, co získáte z investice nad tuto částku, je již v podstatě váš čistý zisk. Tedy necháváte své peníze vydělávat za vás a inflace vás neobírá o úspory. Pokud přemýšlíte o investování, možností jsou investice zajištěné nemovitostmi v Praze, středních Čechách nebo krajských městech. Celé to funguje tak, že RONDA INVEST poskytne podnikateli nebo menší společnosti podnikatelský úvěr. Často se jedná o menší developery nebo obchodníky s nemovitostmi. Za každým projektem je skutečný příběh podnikatelů, na kterém se svou investicí můžete podílet i vy. Taková investice přináší investorům výnos až 6 % ročně s tím, že výnosy jsou jim vypláceny pravidelně každý měsíc. Investovat je možné už od 1000 Kč a investoři si tak mohou i menší částky rozdělit na více investic do různých projektů a diversifikovat tak riziko. Investoři RONDY zároveň neplatí žádné vstupní ani pravidelné paušální poplatky a v případě, že budou potřebovat své prostředky získat zpět, mohou požádat o předčasné ukončení investice. Vše je přitom možné zařídit jednoduše online prostřednictvím webového portálu.