Ekonomika za rok 2020 hlásí propad.
Podle analýzy dat Ministerstva financí opatření přijatá k zamezení šíření nákazy způsobila hluboký propad ekonomiky, který dosáhl 5,6 % za celý rok 2020. Svět se velmi pomalu zotavuje z pandemického spánku. Některé firmy v průběhu pandemie uzavřely své výrobny či závody, aniž by kdokoliv tušil, kdy se znovu rozjede poptávka po jejich produktech. Firmy takřka hromadně rušily dodávky materiálů na následující měsíce, protože v období omezené ekonomické aktivity nebylo komu prodávat zboží. To se aktuálně odráží na ceně komodit (ocel, měď, dřevo, pšenice nebo káva), kdy došlo k částečnému narušení dodavatelských řetězců. Firmy se zoufale snaží dohnat ztráty, ale jen málokdo se zásobil na lepší časy. Nyní jsou nuceny nakupovat za ceny navýšené inflací. A proto všechny firmy dramaticky zdražují své výrobky i služby pro koncové zákazníky – jednoduše inflaci dále promítají do svých cen.
[blog_offers_mobile]
Jen namátkou – měď a základní kovy meziročně vzrostly téměř o 100 %. Ropa může ve velkém za navýšení spotřebitelských cen v ČR meziročně o 2,9 % a navýšení o 0,2 % oproti dubnu. Celosvětově pak cena ropy vzrostla o 80 %. Zároveň zdražuje i velkoobchodní elektřina vlivem prudkého startu všech výrobních továren na navýšenou výrobní kapacitu. Mezi další důvody zdražení patří zároveň tlak na ústup od fosilních paliv v Evropě a Číně. V zásadě, kam se člověk podívá, tam se zdražuje.
Velkou roli pro další vývoj bude hrát i to, jak se zachovají samotní lidé. Pokud se zdražování začne promítat do mezd zaměstnanců, pak by mohla míra inflace nejspíš i nadále stoupat. Naopak pokud velké množství lidí věří, že inflace bude pouze dočasná a firmy nebudou své ceny pro zákazníky navyšovat o případnou preventivní inflaci, nemusí jít o problém a časem se inflační tlaky opět stabilizují. Česká republika se svou aktuální 3, 9 % mírou nezaměstnanosti bohužel nemá ve smyslu zastavení růstu spotřebitelských cen dobrý výchozí bod. V kombinaci s vysokou poptávkou po zahraničních i tuzemských pracovnících může připravit půdu pro vyjednávání o mzdových podmínkách zaměstnanců a nastartovat tak mnohem větší kolos událostí, kde na konci všichni pocítíme další zdražování.
20. 11. 2024
Tradiční nebo moderní volba úvěru aneb vyplatí se mezaninové financování nebo klasický úvěr?31. 10. 2024
7 tipů, jak dostat své finance pod kontroluVýnos
Výnos představuje peněžní částku, kterou získáte za investovaný kapitál. Udává rozdíl mezi konečnou hodnotou investice a použitým kapitálem.
p.a. znamená per annum, tedy výnos vypočítaný na roční bázi.
Příklad:
Investujete 10 000 Kč s výnosem 10 % p.a. Výnosy vám budeme vyplácet v poměrné výši každý měsíc, za rok na výnosech získáte celkem 1 000 Kč.
Splatnost
Splatnost udává závazné datum, do kdy bude úvěr splacen a kdy končí vaše investice.
Po tomto datu zašleme na váš účet spolu s posledním výnosem i původní investovanou částku.
Min. investice
Minimální investice udává nejnižší možnou částku, kterou lze do projektu zainvestovat.
LTV
LTV = Loan to Value
(v překladu „úvěr k hodnotě“)
LTV udává poměr hodnoty úvěru k hodnotě nemovitosti. Čím je nižší LTV, tím je vyšší zajištění.
Výpočet LTV = výše úvěru / odhad tržní ceny × 100
Nitra - Mlynárce
Výpočet kalkulačky vychází z modelového příkladu investice do jednorázově splatného úvěru (celá jistina splatná na konci splatnosti úvěru). Výnosy jsou investorům vypláceny měsíčně a kalkulačka nepočítá s jejich reinvestováním. Reálné zhodnocení investice se může od modelového příkladu lišit. Jedná se o hrubý výnos, který podléhá zdanění. U RONDY INVEST neplatíte žádné vstupní poplatky ani žádné pravidelné poplatky.